معاون پیشین وزارت دفاع به ملا یعقوب: هراسی نداریم و در خدمت شما هستیم

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۲

جنرال افضل امان، معاون وزارت دفاع حکومت پیشین افغانستان در دیدار با وزیر دفاع طالبان گفت از همکاری با حکومت این گروه هراسی ندارد و در خدمت آن کار خواهد کرد.

وزارت دفاع طالبان در خبرنامه‌ای می‌گوید ملایعقوب با شماری از جنرال‌ها و فرماندهان قول‌اردوهای حکومت پیشین دیدار کرده است.

در این دیدار، قاری فصیح‌الدین، رئیس ارتش طالبان نیز حضور داشته است.

به گفته طالبان، «دگر جنرال افضل امان، دگر جنرال محمد زمان احمدزی، تورن جنرال شعور گل، تورن جنرال نبی‌الله، برید جنرال فرید، دگروال افندی و شماری دیگر از جنرالان و قوماندانان قول اردوهای» حکومت پیشین افغانستان از جمله افرادی هستند که با وزیر دفاع طالبان دیدار کرده‌اند.

وزارت دفاع طالبان ویدیوی این دیدار را نیز منتشر کرده است.

جنرال افضل امان که در حکومت پیشین افغانستان سمت‌های مختلف نظامی داشت، در دیدار با وزیر دفاع طالبان می‌گوید به عنوان یک نظامی در کشور باقی مانده است. این جنرال حکومت پیشین که زمانی در برابر طالبان می‌جنگید می‌گوید «حالا که یک پروسه تنظیم سیاسی در وطن حاکم شده است، هراسی نداریم و در خدمت شما هستیم.»

در این دیدار وزیر دفاع طالبان نیز گفته است که حوادث چهل سال گذشته باعث بی‌نظمی شد. ملا یعقوب تاکید کرده است: «حالا عزم و تلاش ما این است که به هر قیمتی از این نظام اسلامی حفاظت و از خاک دفاع کنیم.»

طالبان از زمان بازگشت به قدرت عفو عمومی اعلام کرد و وعده داد تا تمامی کسانی که با دولت پیشین افغانستان کار کرده‌اند از خطر انتقام‌جویی آنان مصون هستند.

اما بر اساس گزارش‌ها، بسیاری از نظامیان پیشین افغانستان توسط طالبان کشته شده‌اند، شماری از آنها در معرض خطر انتقام‌جویی، شکنجه و اعدام‌های فراقانونی قرار دارند و بسیاری از آنان نیز مجبور شده‌اند به کشورهای همسایه افغانستان پناه ببرند.

براساس گزارش‌ها، ده‌ها هزار نفر از نظامیان پیشین در افغانستان باقی مانده‌اند.

سازمان‌های حقوق بشری می‌گویند طالبان باوجود عفو عمومی نظامیان پیشین را تحت تعقیب قرار داده و در صدد انتقام‌جویی گسترده، ناپدید شدن اجباری و شکنجه مقامات سابق است.

خبرها
خبرها
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید