طالبان می‌گویند گزارش سازمان شفافیت بین‌المللی درباره افغانستان دقیق نیست

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۳

وزارت مالیه طالبان می‌گوید گزارش سازمان شفافیت بین‌المللی درباره مبارزه با فساد در افغانستان دقیق نیست. طبق این گزارش، افغانستان در شاخص مبارزه با فساد در سال ۲۰۲۲، ۲۴ پله صعود کرده است. طالبان اما خواهان بازنگری این گزارش شده‌اند و گفته‌اند به آمار کنونی قانع نیستند.

براساس این گزارش، افغانستان در رتبه‌بندی فساد دولت‌های جهان در سال گذشته، با کسب ۲۴ امتیاز، بین ۱۸۰ کشور جهان در رده ۱۵۰ قرار گرفته است.

این کشور در سال ۲۰۲۱ میلادی با ۱۶ امتیاز در جایگاه ۱۷۴ این فهرست قرار داشت.

وزارت مالیه طالبان در اعلامیه خود می‌گوید که ارقام منتشر شده از سوی سازمان بین‌المللی در رابطه با شفافیت و مبارزه با فساد در افغانستان را کامل نمی‌داند و خواستار بازنگری دقیق در این زمینه می‌باشد.

پیش از نیز بانک جهانی در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که علی‌رغم بحران اقتصادی در کشور نرخ تورم در افغانستان از ۱۸.۳ درصد در سرطان امسال به ۹.۱ کاهش یافته است.

طالبان با اشاره به گزارش بانک جهانی آن را نشانی از بهبود وضعیت اقتصادی کشور دانسته و می‌گوید که سطح عواید ملی افغانستان روز به روز درحال افزایش بوده و اقتصاد کشور در یک جهت مثبت در حال حرکت است.

وزارت مالیه طالبان از سازمان شفافیت بین‌المللی خواسته تا با در نظرداشت واقعیت‌های موجود در افغانستان اطلاعات را منتشر کند و چهره اصلی افغانستان را به جهانیان به نمایش بگذارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها