درخواست طالبان از امریکا: اختلافات را با دیپلوماسی حل کنیم

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۳

طالبان محدودیت صدور ویزا برای اعضای خود از سوی امریکا را مانعی برای بهبود روابط با ایالات متحده خواند. وزارت خارجه طالبان در بیانیه‌ای گفته است که تحریم و فشار کمکی به حل مسائل نمی‌کند و اختلافات باید از راه دیپلوماسی حل شود.

وزارت خارجه امریکا روز چهارشنبه ۱۲ دلو اعلام کرد که به دلیل وضع قوانین ممنوعیت آموزش و کار برای زنان افغانستان، محدودیت جدید صدور ویزه را برای اعضای طالبان وضع می‌کند.

اعلامیه وزارت امور خارجه طالبان افزوده که این گروه «به همه حقوق مردم افغانستان که دین اسلام، سنتهای قبول شده افغانی و نیازهای امروزی آن را ایجاب می کند، متعهد است.»

طالبان از ایالات متحده خواسته تا با عملی ساختن تعهدات انجام شده به تواقفنامه دوحه پایبند باشد.

وزارت خارجه طالبان در اعلامیه خود تاکید داشته که آماده گفتگو بر سر اختلافات با امریکا بوده و فشارها در حل مسایل کمکی نمی‌کند.

این وزارت طالبان همچنین خطاب به امریکا گفته که این گروه با وجود قیودات بانکی و مالی تلاش می‌کند که برای مردم خود شرایط زندگی مرفه مهیا کند.

اعلامیه می‌افزاید که «قیودات نامشروع» علیه نظام مالی و بانکی افغانستان نقض صریح حقوق بشر مردم افغانستان بوده و این محدودیت‌ها دسترسی مردم افغانستان به صحت و آموزش و سایر بخش‌های رفاهی محدود کرده است.

واکنش طالبان به محدودیت وضع شده جدید از سوی امریکا در حالی صورت می‌گیرد که این گروه از زمان تسلط بر افغانستان دختران و زنان افغانستان را از حق تحصیل و کار محروم کرده‌اند.

با وجود فشارهای بین‌المللی و نهادهای حقوق بشری این گروه تاکنون حاضر نشده تا هیچ کدام از محدودیت‌های وضع شده بر زنان و دختران را لغو کند.

نهادهای حقوق بشری می‌گویند که محرومیت تحصیل و کار به بحران اقتصادی و افزایش فقر در کشور دامن زده است.

مطابق با اولین دستورات محدود‌کننده طالبان، اکنون ۵۰۰ روز است که دختران در سطح آموزش متوسطه از رفتن به مکتب محرومند.

خبرها
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید