عنایت بابر فرهمند و فرهاد عظیمی یافته‌های گزارش شبکه رای ایتالیا را تکذیب کردند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۳

عنایت بابر فرهمند، معاون سابق شورای عالی مصالحه ملی افغانستان و فرهاد عظیمی، والی بلخ در دولت سابق افغانستان محتوای گزارش تحقیقی شبکه رای ایتالیا درباره دریافت پول از دولت قطر به نمایندگی از مارشال دوستم و عطامحمد نور را تکذیب کردند.

عنایت‌الله بابر فرهمند با انتشار بیانیه‌ای در شبکه‌های اجتماعی می‌گوید: «تا یک ماه برای برنامه تلویزیونی TG1 در تلویزیون رای ایتالیا فرصت می‌دهم واقعیت این کاغذ پارچه جعلی را که با امضای مشابه اینجانب مزین گردیده و شخصیت بنده را در سطح ملی و بین‌المللی خدشه‌دار ساخته است اثبات نماید.»

آقای فرهمند هشدار داده است که «در غیر آن بخاطر اعاده حیثیت خود مطابق قوانین بین‌المللی تخطی رسانه‌ها بر علیه رسانه متذکره اقامه دعوا خواهم کرد.»

در همین حال فرهاد عظیمی، والی سابق بلخ نیز در تماسی با افغانستان اینترنشنال صحت این نامه را تکذیب کرده است.

شبکه رای ایتالیا به تازگی با انتشار یک گزارش تحقیقی گفته است که محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان و شماری از رهبران سیاسی در این کشور مبلغ‌های هنگفتی را برای دست برداشتن از مقاومت مسلحانه در برابر طالبان در سال ۲۰۲۱ دریافت کرده‌اند.

در این گزارش آمده است که فرهاد عظیمی، والی وقت بلخ به نمایندگی عطامحمد نور، رئیس حزب جمعیت اسلامی افغانستان ۶۰ میلیون و ۹۰۰ هزار دالر به دست آورده است.

در این نامه از همکاری آقای نور "در عرصه پروسه صلح، تغییر نظام سیاسی افغانستان و همکاری در قسمت ایجاد دولت جدید در افغانستان" استقبال شده است.

در سندی که این رسانه منتشر کرده است، دیده می‌شود که عنایت‌الله بابر فرهمند، معاون پیشین شورای عالی مصالحه ملی افغانستان به نمایندگی از عبدالرشید دوستم ۵۰ میلیون و ۹۰۰ هزار دالر گرفته است.

در این نامه خطاب به مارشال دوستم آمده است: دولت قطر از حسن همکاری شما با امارت اسلامی افغانستان و خارج شدن جلالت‌مآب مارشال عبدالرشید دوستم از جبهات جنگی،‌ مخصوصاً ولایت‌های فاریاب و جوزجان استقبال نموده و طبق توافق،‌ هدیه‌ای به ارزش ۵۰ میلیون و ۹۰۰ هزار دالر از جانب دولت قطر در نظر گرفته شده است.

در این گزارش همچنین آمده است که قطر به اشرف غنی بیش از ۱۱۰ میلیون دالر پول پرداخت کرده است تا در برابر طالبان مقاومت نکند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

بحث روز
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.