سیگار: کمک‌های امریکا به افغانستان ممکن است ناخواسته به طالبان مشروعیت دهد

جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۱۴

اداره بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان در گزارشی گفته امریکا از آگست سال ۲۰۲۱ تاکنون ۸ میلیارد دالر به افغانستان کمک کرده است.

سیگار می‌گوید این کمک‌ها ممکن است به صورت ناخواسته به طالبان مشروعیت دهد.

اداره بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان می‌گوید که طالبان روز به روز ظالمانه تر می‌شوند و قانون‌گذاران باید در نظر داشته باشند که این کمک‌ها ممکن است ناخواسته چه در سطح بین‌المللی و چه داخلی به طالبان مشروعیت بدهد.

سیگار می‌گوید در حالی که ۲۸.۳ میلیون نفر در افغانستان به کمک‌های غذایی بین‌المللی وابسته هستند، اما به گفته سازمان ملل هیچ قطعیتی وجود ندارد که چه میزان از کمک‌ها به نیازمندان می‌رسد.

به گفته این نهاد ناظر، هیچ تضمینی هم وجود ندارد که ارایه یا توقف این کمک‌ها بتواند در رفتار طالبان تغییری ایجاد کند.

در گزارش آمده است:« با توجه به سوء استفاده رژیم طالبان از زنان این سوال مهم را از سیاست گذاران مطرح می‌کند که آیا ایالات متحده می‌تواند به کمک‌های خود به افغانستان بدون منفعت یا حمایت از طالبان ادامه دهد.»

سیگار در گزارش خود به این نتیجه می‌رسد که میلیون‌ها افغان رنج‌دیده گرسنه به‌ویژه که طالبان با وضع قوانین محدودکننده علیه زنان و دختران آنان را از حقوق اساسی‌شان محروم کرده‌اند به حمایت بین‌المللی نیاز دارند.

این گزارش خاطرنشان کرده که میلیاردها دالر کمک بین‌المللی تا حدی مفید بوده و تا جایی توانسته از قحطی گسترده در سال ۲۰۲۲ جلوگیری کند.

تازه‌ترین خبرها

خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید