جنبش خودجوش زنان معترض افغانستان: «محبوبه سراج شایسته جایزه صلح نوبل نیست»

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۵

به دنبال پیشنهاد محبوبه سراج برای دریافت جایزه صلح نوبل، جنبش خودجوش زنان معترض افغانستان می‌گوید او شایسته دریافت این جایزه نیست.

جنبش خودجوش زنان در نامه‌ای به انستیتوت تحقیقات صلح اسلو، خواهان حذف نام محبوبه سراج از فهرست نامزدان دریافت جایزه صلح نوبل شده است.

انستیتوت تحقیقات صلح اسلو روز چهارشنبه اعلام کرد که محبوبه سراج و نرگس محمدی فعال سرشناس ایرانی در بند جمهوری اسلامی را برای دریافت جایزه صلح نوبل به کمیته نوبل پیشنهاد کرده است.

جنبش خودجوش زنان در نامه خود به هنریک اودال، رئیس این نهاد ناروژی نوشته است: «محبوبه سراج هیچ‌گونه تلاشی در جهت تامین صلح و آزادی زنان از زیر یوغ طالبان، حق‌ کار و آموزش برای زنان و مشارکت اجتماعی آنان کوچکترین گامی بر نداشته است.»

در این نامه آمده است: «بر‌عکس، خانم سراج علیه زنان معترض و در هم‌سویی با رژیم طالبان عمل‌ کرده و در بیرون از مرز‌های افغانستان یکی از لابی‌گر‌ان به رسمیت شناسی رژیم سرکوب‌گر طالبان از سوی کشور‌های بیرونی بوده است.»

زنان معترض افغانستان در نامه خود از رئیس انستیتوت صلح اسلو و همه مسئولان کمیته انتخاب جایزه صلح نوبل خواسته است تا ارزش‌های جایزه صلح نوبل را زیر سوال قرار نداده و نام محبوبه سراج را از لیست نامزدان جایزه صلح نوبل حذف کند.

محبوبه سراج، فعال حقوق زن و بنیانگذار شبکه زنان در افغانستان، پس از سقوط حکومت در کابل ماند و از محدود زنانی است که از حل مشکلات با طالبان از راه گفتگو و تفاهم حمایت می‌کند. او همچنان، از طالبان خواست که با زنان افغانستان گفتگو کند.

انستیتوت تحقیقات صلح اسلو از حامیان گفتگو با طالبان است و توجه جهان به وضعیت وخیم بشری در افغانستان را مهم می‌داند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
گفت‌وگوی ویژه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها