دستیار وزیر خارجه ایران از زلمی خلیل‌زاد به خاطر بازتاب سخنان مولوی عبدالحمید انتقاد کرد

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۵

رسول موسوی، دستیار وزیر خارجه جمهوری اسلامی از بازتاب خطبه‌های نماز جمعه مولوی عبدالحمید، روحانی اهل سنت زاهدان ایران توسط زلمی خلیل‌زاد با لحن تند انتقاد کرد.

رسول موسوی در توییتی نوشت که زلمی خلیل‌زاد چه نقشه‌ای در سر دارد که هر هفته خطبه‌های نماز او را توییت می‌کند.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه پیشین امریکا برای صلح افغانستان با نشر خطبه‌های نماز جمعه اخیر مولوی عبدالحمید، از طالبان خواست به سخنان این روحانی اهل سنت ایران توجه کند. آقای خلیل‌زاد می‌گوید سخنان مولوی عبدالحمید دو نکته مهم دارد اینکه مناصب دولتی نباید فقط به اعضای گروه خود داده شود، بلکه به کسانی داده شود که شایستگی دارند و دوم اینکه، اسلام استفاده از شکنجه برای گرفتن اعتراف را ممنوع کرده است.

رسول موسوی با انتقاد از بازتاب خطبه‌های نماز جمعه مولوی عبدالحمید توسط خلیل‌زاد در توییتی نوشت: «حالا نمی‌دانم این خلیل شیطان زاد چه نقشه‌ای در سر دارد که هر هفته خطبه‌های نماز را توییت می‌کند.»

این مقام وزارت خارجه ایران پیشتر نیز از اظهارات زلمی خلیل‌زاد در مورد برنامه هسته‌ای ایران به تندی انتقاد کرده و گفته بود: «چه گلی بر سر سیاست‌های افغانستان و عراق زدی که حالا درباره سیاست امریکا مقابل ایران حرف می‌زنی؟»

مولوی عبدالحمید از منتقدان جمهوری اسلامی است که پس از اعتراضات سراسری مردم ایران به صورت پیوسته از سیاست‌های جمهوری اسلامی انتقاد کرده است. این روحانی اهل سنت زاهدان از طالبان نیز خواسته بود که مساله آموزش دختران را حل کند.

زلمی خلیل‌زاد در هفته‌های اخیر خطبه‌های نماز جمعه این روحانی را بازنشر می‌کند.