نماینده قطر به طالبان: امنیت و ثبات در افغانستان با تفاهم سیاسی به دست می‌آید

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۶

مطلق بن ماجد القحطانی، نماینده ویژه قطر یکشنبه به امیرخان متقی گفت که طالبان بدون «اجماع سیاسی فراگیر» به صلح و ثبات دست یافته نمی‌تواند.

با این که طالبان حکومت خود را «همه‌شمول» می‌خواند، اما حکومت‌های خارجی، از جمله کشورهای نزدیک به طالبان، بر تشکیل حکومت فراگیر تاکید دارند.

قحطانی روز یکشنبه با وزیر خارجه، داخله و رئیس استخبارات طالبان در کابل دیدار کرد. بازدید او از کابل بعد از نشر گزارش یک تلویزیون ایتالیایی در مورد نقش قطر در سقوط حکومت پیشین انجام می‌شود که بازتاب گسترده‌ای در میان افغان‌ها داشته است.

به نقل از خبرگزاری دولتی قطر، قحطانی بر حق تحصیل و کار زنان و دختران تاکید کرده و گفته است که مردم افغانستان باید به «تمام حقوق» شان دست یابند.

با این که طالبان گفته است ممنوعیت تحصیل زنان موقتی است، اما نماینده حکومت‌های خارجی پیوسته از طالبان خواسته‌اند که دروازه نهادهای آموزشی را به روی زنان باز کنند.

نماینده ویژه وزارت امور خارجه قطر گفته است که قطر «به تلاش خود برای تسهیل شرایط دستیابی به اجماع جامع سیاسی ادامه می‌دهد تا امنیت و ثبات در افغانستان حاکم شود.»

وزارت خارجه طالبان به خواسته‌های نماینده قطر در این دیدار اشاره‌ نکرد. قهار بلخی، سخنگوی این وزارت، در توییتر گفت که در ملاقات درباره همکاری‌های سیاسی، بهبود روابط و کمک‌های بشردوستانه گفتگو شده است.

مقامات طالبان بارها تاکید کرده‌اند که در حکومت این گروه افراد از ولایات مختلف افغانستان حضور دارند و آن‌ها مقامات حکومت پیشین را برکنار نکرده اند. اما، مقامات کشورهای غربی و آسیایی در دیدار با مقامات طالبان، از این گروه همواره خواسته‌اند تا حکومت فراگیر را تشکیل داده و حقوق مردم، به ویژه زنان را رعایت کند.

طالبان پس از به قدرت رسیدن، در تمام مناصب بالایی و میانی دولت، فرماندهان و ملاهای نزدیک به خود را مقرر کرده است. این گروه تا هنوز از هیچ جریان سیاسی برای گفتگو و شرکت در قدرت دعوت نکرده است.

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید