سفیر پیشین امریکا در عراق و افغانستان یکشنبه گفت که مواضع انتقادی اخیر سیاستمداران اصلاح‌طلب مانند موسوی و خاتمی، نشانه تمایل گسترده برای عبور از جمهوری اسلامی ایران است.

او «براندازی آرام» را «ایده‌آل» خواند، اما هشدار داد که رژیم برای «سرکوب بی‌رحمانه» اعتراض‌ها مصمم است.

تظاهرات خیابانی علیه جمهوری اسلامی پس از مرگ مهسا امینی در بازداشت پولیس، فروکش کرده است، اما برخی از سیاستمداران برجسته ایرانی با حمایت از اهداف جنبش «زن، زندگی، آزادی» خواستار تغییر در جمهوری اسلامی بر اساس آرای مردم شده‌اند.

میرحسین موسوی، از رهبران جنبش سبز که به علت اعتراض به تقلب در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ در حبس خانگی است، روز شنبه در بیانیه‌ای خواهان برگزاری رفراندوم «آزاد و سالم» برای تدوین قانون اساسی جدید در ایران شد.

نخست‌ وزیر پیشین ایران با اشاره به فقر و مشکلات عظیم ایران گفت که جمهوری اسلامی «قدرت غیرپاسخگو و مسئولیت‌ناپذیر است که روزگار را بر ما تاریک می‌سازد و راه را بر بهروزی مردم رنج‌دیده می‌بندد.»

خلیلزاد که به تازگی اظهاراتش در مورد مسایل ایران انتقاد برخی از مقامات جمهوری اسلامی را برانگیخته است، در توییتر نوشت که مواضع سیاستمداران سابقاً اصلاح‌طلبی چون موسوی، «نشان‌دهنده نارضایتی گسترده و تمایل به تغییر عظیم در ایران است.»

با این که او تغییر غیرخشونت‌آمیز جمهوری اسلامی را «ایده‌آل» توصیف کرد، اما با لحن بدبینانه‌ای گفت که جمهوری اسلامی برای اصلاح و تغییر آماده نیست و برای « سرکوب بی‌رحمانه [مخالفان] مصمم است.»

سیدمحمد خاتمی، رئیس‌جمهور سابق اصلاح‌طلب، به طور تلویحی به بیانیه موسوی واکنش نشان داد و با اشاره به «نارضایتی گسترده» در ایران، از بحران های متعدد در این کشور سخن گفت.

با این حال، او برخلاف موسوی، ایده تغییر جمهوری اسلامی را رد کرد و گفت که «به لحاظ توان قوا و امکانات و توانی که حکومت دارد، براندازی میکانیکی آن ممکن نیست.»

خبر ورزشی
خبرها
دانشجو، انقلاب

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید