شش ماه پس از جراحت با چاقو؛ سلمان رشدی رمان «شهر پیروزی» را منتشر می‌کند

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۷

سلمان رشدی، نویسنده هندی - بریتانیایی شش ماه پس از جراحت با چاقو در نیویورک، روز سه‌شنبه رمان جدید خود را منتشر می‌کند.

«شهر پیروزی» داستان زنی در قرن ۱۴ میلادی است که برای تسط بر یک شهر، جامعه‌ای مردسالار را به چالش می‌کشد.

آقای رشدی این رمان را پیش حمله پارسال نوشته بود.

«شهر پیروزی»، پانزدهمین رمان سلمان رشدی به نظر می‌رسد ترجمه یک داستان حماسی- تاریخی است که در اصل به زبان سانسکریت نگاشته شده بود.

سلمان رشیدی، هرچند رمان جدیدش را شخصاً برای مخاطبان خود رونمایی و پخش نخواهد کرد، اما در توییتر حضور یافته و اغلب موضوعاتی در مورد این کتاب را به اشتراک می‌گذارد.

براساس فشرده‌ای از کتاب که از سوی انتشارات پنگوئن رندوم هاوس منتشر شده، رمان جدید رشدی زندگی قهرمانی را روایت می‌کند که به دنبال احیای برابری میان زن و مرد در جامعه‌ای مردسالار است.

این رمان ایجاد شهری به نام «بیسناگا» توسط پامپا کامپانا، قهرمان داستان و فروپاشی آن را قصه می‌کند.

کولوم مک کان، نویسنده امریکایی، در روزنامه نیویورک تایمز نوشت که سلمان رشدی در رمان جدید خود از «چیزی بسیار عمیق» سخن می‌زند.

سلمان رشدی در ماه اگست پارسال، هنگامی که می‌خواست در موسسه‌ای در نیویورک سخنرانی کند، توسط یک جوان امریکایی اهل لبنان مورد حمله با چاقو قرار گرفت.

اندرو ویلی، مدیر برنامه‌های سلمان رشدی در ماه اکتبر گفت که آقای رشدی در نتیجه این حمله بینایی یک چشم خود را از دست داده و دست او نیز به دلیل قطع نخاع از کار افتاده است.

این حمله با محکومیت گسترده جهانی روبه‌رو شد.

سلمان رشدی با انتشار رمان «آیات شیطانی» در سال ۱۹۸۹، خشم شماری از مسلمانان جهان را به دلیل آن‌چه که آن‌ها «اظهارات کفرآمیز» در این کتاب می‌خوانند، برانگیخت.

آیت‌الله خمینی، رهبر وقت جمهوری اسلامی ایران با صدور دستوری سلمان رشدی را «واجب‌القتل» اعلام کرد؛ امری که باعث شد رشدی برای مدت زیادی از انظار عمومی پنهان و تحت محافظت نیروهای امنیتی زندگی کند.

رمان جدید سلمان رشدی با این جمله پایان می‌یابد: «تنها کلمات پیروز هستند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نگاه ژرف
جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها