آمار زمین‌لرزه هولناک ترکیه و سوریه به ۲۶۰۰ کشته و نزدیک به ۱۰ هزار زخمی رسید

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۷

آمار زمین‌لرزه هولناک دوشنبه در مناطقی از ترکیه و شمال‌غرب سوریه به دست‌کم ۲۶۰۰ کشته و بیش از ۹۷۰۰ زخمی رسید.

زلزله‌ای به بزرگی ۷.۸ قبل از طلوع خورشید، زمانی که همه در خواب بودند به وقوع پیوست و زلزله دوم با بزرگی ۷.۵ بار دیگر مردم ترکیه را که مشغول عملیات نجات بودند، تکان داد.

هوای سرد زمستانی بر مصیبت هزاران زخمی و بی‌خانمان افزوده و تلاش گروه‌های نجات برای یافتن بازماندگان را با مشکل مواجه کرده است. با این حال، هنوز عملیات نجات در بسیاری از مناطق جنوبی ترکیه و شمال سوریه جریان دارد.

زمین‌لرزه نخست که بزرگی آن به ۷.۸ می‌رسید، در ساعات اولیه روز دوشنبه در حالی که مردم در خواب بودند به وقوع پیوست. این زلزله ساختمان‌های بسیاری را در ترکیه و سوریه ویران کرد و موج‌های آن تا بخش‌هایی از یونان، سوریه، لبنان، قبرس و اسرائیل نیز رسید.

زمین‌لرزه دوم به بزرگی ۷.۵ حوالی ساعت ۱۳:۳۰ به وقت محلی رخ داد. مقامات گفتند این، یک زلزله مستقل بوده، نه پس‌لرزه زلزله‌ای که در صبح زود اتفاق افتاده بود.

سازمان رسیدگی به بلایای طبیعی ترکیه اعلام کرده است که تنها در زمین‌لرزه اول ۱۵۰۰ نفر کشته و بیش از ۵۳۰۰ نفر زخمی شده‌اند.

در همین حال مقامات سوریه از ۸۱۰ کشته و بیش از ۲۰۰۰ زخمی در این کشور خبر داده‌اند.

این فاجعه طبیعی زندگی را برای ده‌ها هزار از مردم سوریه دشوار می‌سازد. مردمی که از ۱۲ سال جنگ پیهم در کشورشان رنج می‌برند و شمار گسترده‌ای از آنان خانه‌های خود را در اثر درگیری‌ها از دست داده‌اند و با بی‌خانمانی و زمستان استخوان‌سوز دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

عملیات نجات

امدادگران در حال تلاش برای نجات افرادی اند که پس از ریزش صدها ساختمان در هر دو کشور زیر آوار گیر مانده‌اند.

در آغاز بامداد امروز، ترکیه از جامعه جهانی درخواست کمک فوری کرد. رهبران جهان نیز فورا تعهد دادند که کمک‌های خود را به این کشور ارسال کنند.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرد که از ۴۵ کشور جهان پیشنهاد کمک دریافت کرده است. او گفته است این زمین‌لرزه یکی از بزرگترین زلزله‌های ترکیه در یک قرن اخیر بوده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

شبکه‌ حزب‌الله: بخش اول: کاساندرا یا پیش‌گویی آشوب
خبرها
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها