مایک پامپئو: ممکن است بخش‌هایی از گزارش "رشوه گرفتن اشرف غنی" درست باشد

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۷

وزیر خارجه پیشین امریکا در واکنش به گزارش تلویزیون ملی ایتالیا درباره ادعای رشوه گرفتن اشرف غنی از قطر برای نجنگیدن با طالبان، گفت ممکن است بخش‌هایی از این گزارش درست باشد.

مایک پامپئو به فاکس نیوز گفت: آقای غنی آدم بسیار ضعیف و خودخواهی بود که نمی‌خواست با طالبان بجنگد.

هفته پیش تلویزیون ملی ایتالیا (رای) در یک برنامه خبری خود به نام TG1 ادعا کرد که به اسنادی دست یافته است که نشان می‌دهد رئيس‌جمهور پیشین افغانستان، بیش از ۱۱۰ میلیون دالر از دولت قطر پول گرفته است تا با طالبان نجنگند.

آقای غنی و نزدیکان او به این گزارش واکنشی نشان ندادند.

در این گزارش همچین ادعا شد که عطامحمد نور و مارشال دوستم هم برای خالی کردن جبهه‌های ضد طالبان،‌ از قطر پول دریافت کرده بودند. فرهاد عظیمی و عنایت‌الله بابر فرهمند، دو فرد نزدیک به آقای نور و مارشال دوستم این گزارش را رد کردند. آقای فرهمند گفت علیه رسانه ایتالیایی اقامه دعوا خواهد کرد.

تلویزیون فاکس‌نیوز امریکا این گزارش را با مایک پاپمپئو، وزیر خارجه پیشین ایالات متحده در میان گذاشت.

آقای پامپئو که اخیراً در کتابش به نام هرگز کوتاه نیا، اشرف غنی را آدمی متقلب و فاسد معرفی کرده، در گفتگو با فاکس نیوز، این برداشت را تکرار کرد.

وزیر خارجه حکومت دانلد ترامپ گفت برداشتش از اشرف غنی این بوده که او رهبری "بسیار خودخواه و ضعیف" بوده است.

مایک پامپئو گفت: من اصلاً تعجب نکردم که وقتی شرایط سخت شد، او از کشورش گریخت. همانطور که در جریان جنگ اول با طالبان (دهه نود میلادی) در خارج از کشور بود.

به گفته وزیر خارجه پیشین امریکا، آقای غنی بیشتر تلاش می‌کرد در واشنگتن دوست پیدا کند تا در افغانستان.

مایک پامپئو گفت: من هم گزارش (تلویزیون ملی ایتالیا) را دیدم. ممکن است بخش‌هایی از آن دقیق باشد. باید بیشتر در این مورد اطلاعات به‌دست آوریم.

او اضافه کرد: فراموش نکنیم که آقای غنی کسی نبود که افغانستان را برای دفاع در برابر تهدید طالبان آماده کند. او همیشه متکی به نیروهای امریکایی بود تا بار سنگین مسئولیت را به‌جای او به‌دوش بکشند.

به وزیر خارجه پیشین امریکا: وقتی این حمایت‌ها قطع شد، اشرف غنی گریخت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.