محبوبه سراج: پس از ۱۸ ماه، زمان آن رسیده که جهان به طالبان گوش بسپارد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۸

محبوبه سراج در گفتگویی با فارن پالیسی گفته است «بعد از ۱۸ ماه بی‌رحمی، زمان آن رسیده است که به طالبان گوش سپرده شود.»

خانم سراج باری دیگر خواهان تعامل با طالبان شده و تاکید کرده است که «مذاکرات با طالبان باید آغاز شود. در غیر آن مردم فقیر افغانستان هزینه آن را خواهند پرداخت.»

محبوبه سراج، فعال مدنی افغان همراه با نرگس محمدی، فعال ایرانی اخیرا از سوی یک انستیتیوت نارویژی برای دریافت جایزه صلح نوبل پیشنهاد شده است.

به دنبال ورود طالبان به کابل در اگست ۲۰۲۱ دیدگاه‌های سیاسی خانم سراج همواره در میان جامعه مدنی افغانستان جنجال‌برانگیز بوده است. او همزمان از سیاست‌های طالبان در قبال زنان انتقاد می‌کند، اما پشتیبان اعمال فشار بر این گروه نیست.

خانم سراج در تازه‌ترین مصاحبه خود با فارن پالیسی نیز گفته است: «ما باید با طالبان به توافق برسیم و ببینم چه کارهایی را آنان می‌توانند انجام دهند و چه کاری را ما می‌توانیم انجام دهیم.»

دیدگاه محبوبه سراج در جامعه افغانستان منتقدان بسیاری دارد. منتقدان او می‌گویند خانم سراج به نمایندگی از زنان افغانستان در مجامع بین‌المللی حضور می‌یابد اما آن‌ها او را متهم می‌کنند که «به نفع طالبان سخن می‌گوید.»

شکریه بارکزی، نماینده سابق مجلس نمایندگان به فارن پالیسی گفته است: «نوع تعاملی که محبوبه سراج خواهان آن است، به طالبان مشروعیت می‌دهد.» خانم بارکزی با اشاره به کشورهایی مثل پاکستان، ایران، چین و روسیه گفته است کشورهایی که در سال‌های گذشته با طالبان تعامل کرده‌اند، «زمان‌ آن رسیده است که این گروه را بخاطر کارهایی که انجام داده‌اند، پاسخگو بسازند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.