نماینده بلندپایه جمهوری‌خواه: استراتژی بایدن برای «معتدل» ساختن طالبان شکست خورده است

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۸

مایکل مک‌کال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا، روز سه شنبه از سیاست بایدن برای تعامل با طالبان انتقاد کرد.

او با توجه به سیاست‌های سرکوبگرانه موجود علیه زنان افغان گفت که طالبان تغییری نکرده و واشنگتن باید علیه این گروه دست به اقدام بزند.

این عضو برجسته حزب جمهوری‌خواه در مقاله‌ای مشترک با رویا رحمانی، سفیر سابق افغانستان در واشنگتن، به وضعیت زنان افغانستان پرداخت. به گفته او، «طالبان به طور حساب شده می‌خواهند زنان برای چند نسل به عنوان شهروند درجه دوم باقی بمانند.»

امریکا پس از سقوط حکومت قبلی از اتخاذ اقدام تنبیهی علیه طالبان خودداری کرده است. پایگاه خبری پولیتیکو گزارش داد که تیم بایدن در مورد تنبیه طالبان به علت سیاست‌های سرکوبگرانه و انحصارطلبانه‌اش، اختلاف نظر دارد.

برخی از مقامات امریکایی نگران اند که انزوای بیشتر طالبان می‌تواند وضعیت را در افغانستان وخیم‌تر کند.

با این حال، مک‌کال که از منتقدان سیاست خارجی رئیس جمهور بایدن در قبال افغانستان است، باور دارد که سیاست تعامل و ترغیب باعث تغییر در رفتار طالبان نشده است.

او در این مقاله مشترک نوشت: «استراتژی اولیه حکومت امریکا برای تعامل با طالبان جهت «متعدل» کردن و «عملگرا» ساختن طالبان ناکام بوده است.» او از رئیس جمهور امریکا خواست که در نطق امشب خود در کانگرس، یک سلسله «اقدامات جدی» علیه طالبان اعلام دارد.

به گفته او، تغییر در سیاست تعامل برای رسیدگی به وضعیت زنان در افغانستان مهم است.

مک‌کال گفت که پیامش به زنان افغانستان این است که ما شما را فراموش نکرده‌ایم.

همچنان، سناتور ریچارد بلومنتال از حزب دموکرات، به نشانه حمایت از مردم افغانستان، از الکس پلیتزاس، یک مقام سابق پنتاگون و سرباز سابق ارتش امریکا دعوت کرد تا در سخنرانی سالانه جو بایدن در کانگرس حضور داشته باشد.

این کهنه سرباز، صدها افغان را پس از سقوط کابل، تخلیه کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

شبکه‌ حزب‌الله: بخش اول: کاساندرا یا پیش‌گویی آشوب
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها