ایران: تحمیل هر نوع نظام سیاسی در افغانستان، حاصلی جز تشدید بی‌ثباتی نخواهد داشت

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۹

دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران هشدار داد تحمیل هر نوع نظام سیاسی در افغانستان، حاصلی جز تشدید ناامنی نخواهد داشت. علی شمخانی در نشست مشاوران امنیت ملی کشورهای منطقه در مسکو گفت تاخیر بیشتر در مشارکت همه اقوام در حاکمیت افغانستان هم مشکلات این کشور را بیشتر می‌کند.

این مقام جمهوری اسلامی افزود کشورش بدون ورود به چگونگی تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان، معتقد است تحمیل هر نوع نظام سیاسی با توسل به دخالت خارجی یا تقابل داخلی حاصلی جز تشدید بی‌ثباتی و ناامنی نخواهد داشت.

علی شمخانی با اشاره به تأثیرگذاری مستقیم شرایط امنیتی در افغانستان بر همسایگان این کشور گفت: «ایجاد امنیت، صلح، ثبات و پیشرفت در افغانستان اولویت اصلی ما است.»

دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران با توضیح اینکه تلاش جمعی همسایگان به تنهایی نمی‌تواند زمینه‌ساز ایجاد صلح و ثبات پایدار در افغانستان باشد، راه بیرون رفت از چرخه معیوب ناامنی - بی‌ثباتی را اراده و اقدامات ملموس طالبان و سایر بازیگران داخلی آن دانست.

طالبان پس از تسلط بر افغانستان حکومت سرپرست متشکل از اعضای خود تشکیل داد و از مشارکت دیگر گروه‌های قومی و سیاسی در بدنه حکومت خودداری کرد. در جریان بیش از یک سال گذشته، شماری از کشورها از طالبان خواسته است حکومت فراگیر با حضور اقوام و زنان تشکیل دهد. موضوعی که از سوی طالبان نادیده گرفته شده است.

پنجمین نشست مشاوران امنیت ملی منطقه درباره افغانستان روز چهارشنبه در مسکو برگزار شد.

مشاوران امنیت ملی روسیه، هند، ایران، قزاقستان، قرقیزستان، چین، تاجیکستان، ترکمنستان و اوزبیکستان در این نشست حضور دارند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.