مرکز خبرنگاران افغانستان بستن ویب‌سایت دو رادیو توسط طالبان را سرکوب رسانه‌های آزاد خواند

جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۲۱

مرکز خبرنگاران افغانستان می‌گوید طالبان خلاف قانون رسانه‌های همگانی، ویب‌سایت رادیو آزادی و رادیو صدای امریکا را بسته‌اند.

این نهاد اقدامات طالبان را نشانه آ‌شکار ادامه روند سرکوب رسانه‌های آزاد و منتقد خوانده است.

این مرکز از طالبان خواست حقوق رسانه‌ها را رعایت کند.

این نهاد روز جمعه ۲۱ دلو به نقل از مسئولان این رسانه‌ها نوشت که «وب‌سایت‌های پشتو و فارسی این دو رادیو در افغانستان بسته و یا محدود شده و مخاطبان در مناطق مختلف کشور تنها از طریق اپلیکشن‌های خاص و یا فیلترشکن می‌توانند به محتویات آنلاین این دو رادیو دسترسی داشته باشند.»

براساس بیانیه، دو ماه پیش نیز رادیو آزادی و صدای امریکا از سوی طالبان به «مراعات نکردن اصول خبرنگاری» و «نداشتن توازن خبری» متهم شدند و در پی آن فرکانسی موج اف-ام این دو رادیو مسدود شد.

مرکز خبرنگاران افغانستان افزود که پس از حاکمیت طالبان در افغانستان، از شش هزار رسانه فعال در کشور نیم آنها به دلیل مشکلات اقتصادی و محدودیت‌های طالبان فعالیت خود را متوقف کرده‌اند.

این نهاد تاکید کرده است که براساس قانون رسانه‌های همگانی افغانستان، هیچ شخص یا سازمان حق دخالت در امور نشرات رسانه‌ها را ندارد.

مرکز خبرنگاران افغانستان از طالبان خواست که از اعمال محدودیت بر رسانه‌ها دست بردارند و «زمینه رسیدگی به شکایت از رسانه‌ها و یا خبرنگاران را از طریق کمیسیون بررسی شکایات و تخلفات رسانه‌ای فراهم سازد.»

رادیو آزادی و رادیو صدای امریکا به صورت رسمی تاکنون در مورد بسته شدن وب‌سایت های شان توسط طالبان چیزی نگفته‌اند.

در بیش از یک و نیم سال گذشته طالبان محدودیت‌های سختگیرانه‌ای بر رسانه‌ها و خبرنگاران وضع کرده‌اند. در پی این محدودیت‌ها، صدها خبرنگار افغانستان را ترک و ده‌ها خبرنگار دیگر بیکار شده‌اند.

در حال حاضر مرتضی بهبودی، خبرنگار فرانسوی اهل افغانستان با گذشت بیش از یک ماه در بازداشت طالبان به سر می‌برد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
بحث روز
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها