روسیه با حمله موشکی زیرساخت‌های اوکراین در شرق و جنوب را هدف قرار داد

جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۲۱

روسیه صبح روز جمعه موجی از حملات موشکی را به زیرساخت‌های اوکراین در منطقه شرق و جنوب این کشور آغاز کرد. به گزارش رویترز، در اثر اصابت ۱۷ موشک در یک ساعت به شهر زاپوریژژیا در جنوب شرق اوکراین تاسیسات ولتاژ بالا در سراسر اوکراین آسیب دیده و برق قطع شده است.

روسیه در چهار ماه گذشته بارها به زیرساخت‌های غیرنظامی دور از خط مقدم حمله کرده است و میلیون‌ها اوکراینی را در شهرهای بزرگ برای روزها بدون برق، گرما یا آب در میانه زمستان رها کرده است.

در ساعات شلوغی صبح روز جمعه، آژیرهای حمله هوایی در سراسر اوکراین به صدا درآمد و مقامات محلی از غیرنظامیان خواستند که پناه بگیرند.

به گفته مقامات منطقه‌ای، زیرساخت‌های اساسی در غرب و مناطق مرکزی اوکراین نیز آسیب دیده است.

نیروی هوایی اوکراین می‌گوید که پدافند هوایی این کشور توانسته ۵ از ۷ پهپاد و پنج موشک از شش موشک کالیبر را سرنگون کند.

با این حال، نیروی هوایی اوکراین اعلام کرد که روسیه موشک ۳۵ اس-۳۰۰ را که پدافند هوایی اوکراین قادر به سرنگونی آنها نیست، به سمت مناطق خارکیف و زاپوریژیژیا پرتاب کرده است.

تمرکز اصلی روسیه تصرف شهر باخموت در ولایت دونتسک شرقی است.

تصرف این منطقه یکی از اولویت‌های اعلام شده مسکو از زمان آغاز حمله به اوکراین بوده است.

اوکراین با این باور که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه می‌خواهد قبل از سالگرد حمله به اوکراین در ۲۴ فبروی، موفقیت در میدان نبرد را به نمایش بگذارد، آمادگی گرفته است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین روز چهارشنبه برای گفتگو با رهبران کشورهای اروپایی به لندن رفت و پس از آن به پاریس و بروکسل سفر کرد. او در این دیدارها تلاش کرد تا مقامات اروپایی را به ارسال تسلیحات بیشتر به خصوص جت‌های جنگنده به اوکراین متقاعد کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
خبرها
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.