یک متهم به انجام جرایم مرتبط با اقدام تروریستی علیه ایران اینترنشنال در لندن محاکمه می‌شود

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۴

یک شهروند اتریشی به اتهام تلاش برای انجام اقدامات مرتبط با عملیات تروریستی علیه دفتر ایران اینترنشنال در لندن محاکمه می‌شود.

پولیس لندن این فرد را محمدحسین دوتایف معرفی کرد. محاکمه او روز دوشنبه در دادگاهی در مرکز لندن شروع شد.

پولیس لندن از دفتر ایران اینترنشنال حفاظت می‌کند.

بر اساس بیانیه منتشر شده از سوی پولیس لندن، این مظنون روز شنبه ۲۲ دلو از سوی پلیس ضدتروریسم بریتانیا بازداشت شده است.

دادگاه او را به تلاش برای جمع‌آوری اطلاعاتی که برای انجام عملیات تروریستی کمک می‌کند، متهم کرده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی تاکنون بارها شبکه ایران اینترنشنال و کارکنان آن را تهدید کرده‌اند. این تهدید‌ها در پی پوشش خیزش سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی در ماه‌های اخیر به گونه چشمگیری افزایش یافته است.

شبکه ایران‌اینترنشنال در روز ۱۶ عقرب از تهدید جانی فوری علیه دو روزنامه‌نگار خود در بریتانیا از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خبر داد.

این شبکه مستقر در بریتانیا، در بیانیه‌ای اعلام کرد کارکنانش از سوی پولیس متروپولیتن از تهدید‌ها علیه خود باخبر شده‌اند.

تهدید خبرنگاران ایران‌اینترنشنال بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهان از جمله بی‌بی‌سی جهانی، سی‌ان‌ان، دیلی تلگراف و رسانه‌های فارسی‌زبان داشت.

درپی بازتاب گسترده و ادامه واکنش‌های جهانی به افشای عملیات نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی علیه ایران‌اینترنشنال در خاک بریتانیا، اسماعیل خطیب، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی تهدید کرد که بریتانیا «هزینه اقدامات خود را برای ناامن‌ کردن کشور بزرگ ایران خواهد پرداخت.»

این اولین بار نیست که تهدیدهای جمهوری اسلامی علیه رسانه‌های فارسی‌زبان در بریتانیا مطرح می‌شود.

سه سال پیش و در پی اعتراضات آبان‌ ماه ۱۳۹۸، اتحادیه روزنامه‌نگاران بریتانیا در بیانیه‌ای برای محکومیت تهدید علیه کارکنان شبکه‌ ایران‌اینترنشنال و بخش فارسی بی‌بی‌سی، از حکومت ایران خواست کارزار آزار و اذیت روزنامه‌نگاران ایرانی را متوقف کند.

همان زمان، فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران خبر از موارد مشابهی داد و اعلام کرد روزنامه‌نگاران ایرانی ساکن در آلمان، فرانسه و جمهوری چک هم مورد آزار و تهدیدهای مشابهی قرار گرفتند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

بحث روز
جهان‌نما
خبرها
قدرت کلمات

رادیو

پادکست‌ها