تظاهرکنندگان در پاریس خواستار قرارگرفتن سپاه در لیست گروه‌های تروریستی اتحادیه اروپا شدند

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۴

روز یکشنبه هزاران مخالف حکومت ایران برای دومین روز پیاپی در پاریس، پایتخت فرانسه تظاهرات کردند.

معترضان از کشورهای اروپایی خواستند تا نام سپاه پاسداران، بزرگترین نهاد نظامی ایران را در فهرست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا بگنجانند.

پس از اعتراضات گسترده در ایران و سرکوب خشونت‌آمیز معترضان توسط حکومت این کشور، اغلب کشورهای عضو اتحادیه اروپا از اقدامات جمهوری اسلامی انتقاد کرده‌اند. نقش سپاه پاسداران در این سرکوب‌ها برجسته‌تر از هر نهادی دیگر حکومت ایران بود.

اعتراض روز یکشنبه در پاریس توسط شورای ملی مقاومت ایران سازماندهی شده بود. ایلا ذبیحی، یکی از اشتراک‌کنندگان این تظاهرات و استاد دانشگاه در لندن گفت: «این یک انقلاب خواهد بود… جوانان می‌دانند که در این رژیم جایی برای ماندن ندارند. آن‌ها می‌گویند بهتر است در جاده‌ها بمیرند تا اینکه در کشوری تحت این رژیم زندگی‌ کنند.»

عده‌ای از کشورهای اروپایی خواستند اتحادیه اروپا را تحت فشار قرار دهند تا سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های ترویستی بیافزاید، بقیه کشورها اما رویه نرم‌تری در پیش گرفتند و احتمال دادند که چنین اقدامی منجر به قطع کامل روابط با ایران شود.

این کشورها نگران هستند که مبادا جان شهروندان‌شان را که در زندان‌های ایران بسر می‌برند به خطر بیاندازند.

آلمان گفته است که قراردادن سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی به لحاظ حقوقی دشوار است. از این رو، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک واکنش جنجال برانگیز در پی تصمیم پارلمان اروپا مبنی بر تروریستی خواندن سپاه گفت که برای قرار گرفتن نام این نهاد در لیست گروه‌های تروریستی اتحادیه اروپا باید یک دادگاه اروپایی رای صادر کند.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید