«عشق را در پستوی خانه نهان باید کرد»؛ مخالفت طالبان با گرامیداشت روز ولنتاین

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۵

شماری از شهروندان در تماس با افغانستان اینترنشنال و همچین در شبکه‌های اجتماعی، از مخالفت طالبان با جشن ولنتاین خبر می‌دهند.

پوسترهایی از سوی وزارت امر به معروف طالبان در برخی گل‌فروشی‌های شهر کابل نصب شده که به مردم توصیه می‌کند از گرامیداشت روز عاشقان خودداری کنند.

با بازگشت طالبان به قدرت، گرامیداشت روز عاشقان، مانند برخی مناسبت‌های دیگر هم در افغانستان به یک رویا بدل شده است.

در سال‌های پیش از بازگشت طالبان به قدرت، بازارهای کابل و برخی دیگر از شهرهای افغانستان در روز ولنتاین چهره دیگری به خود می گرفت و جوانان دختر و پسر برای دلدادگان خود گل،‌ شیرینی و هدیه‌های ولنتاینی می‌خریدند.

سال گذشته و در نخستین ولنتاین پس از به قدرت رسیدن طالبان، این گروه مخالفت چندانی با خرید هدایا نشان نداد.

امسال که این گروه به چهره اصلی خود در دهه ۱۹۹۰ میلادی نزدیک‌تر شده، به نظر می‌رسد مخالفت با ولنتاین هم جدی تر شده است.

شماری از شهروندان از حضور ماموران امر به معروف طالبان در بازارها خبر می‌دهند.

همچنین مخاطبان افغانستان اینترنشنال تصاویری از اطلاعیه‌ منسوب به وزارت امر به معروف این گروه فرستاده‌اند که در آن آمده است: «از تجلیل روز عاشقان خودداری کنید.»

با فرا رسیدن ۱۴ فبروری، روز عاشقان، در سال‌های قبل از حاکمیت طالبان پیاده‌ٰروهای بخش‌هایی از کابل با پوقانه (بادکنک) و گل‌های رنگارنگ تزئین می‌شد. پسران و دختران عاشق، کنار هم قدم می‌زدند و برای هم‌دیگر هدیه می‌دادند.

امسال اما مثل پارسال، خبری از تجلیل روز عشاق در کابل نیست. هرچند شماری از مغازه‌های گلفروشی در کابل باز اند، اما آن شور و هیجان سال‌های گذشته وجود ندارد.

مخاطبان افغانستان اینترنشنال، تصاویری از منطقه خیرخانه در شمال کابل، فرستاده‌اند. طالبان در بخش‌های از این ساحه، اطلاعیه‌هایی نشر کرده‌اند که در آن تجلیل از روز عشاق رسم «کفار» خوانده شده است.

در این اطلاعیه همچنین تجلیل از روز عشاق «هم‌دردی با عیسوی‌ها» عنوان شده است.

تصاویری که از بخشی از نقاط کابل به دست افغانستان اینترنشنال رسیده، فضای سوت و کور و بی‌رونق روز عشاق را نشان می‌دهد.

منابع از حضور گسترده طالبان در پل سرخ کابل خبر می‌دهند، جایی که کانون تجمع عاشق‌پیشه‌گان در سال‌های گذشته بود. به گفته منابع، طالبان در بخش‌های از این منطقه، ایست‌ بازرسی ایجاد کرده‌اند و شهروندان را زیر نظر دارند.

در بیش از یک سال گذشته، طالبان محدودیت‌های گسترده‌ای بر زندگی مردم وضع کرده است.

یک کاربر شبکه‌های اجتماعی نوشته است که در زمانه تسلط طالبان، روز عشاق را نیز مثل حق آموزش و شنیدن موسیقی باید در زیرزمینی‌ها به شکل پنهانی تجلیل کرد.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
پیشه‌ور
نگاه ژرف

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید