سخنگوی وزارت خارجه امریکا حضور رهبر القاعده در ایران را تایید کرد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۶

دو روز پس از انتشار گزارش کمیته کارشناسان سازمان ملل در مورد حضور رهبر جدید القاعده در ایران، وزارت خارجه امریکا این یافته کمیته را تایید کرد.

ند پرایس روز چهارشنبه در پاسخ به سوال عارف یعقوبی، از افغانستان اینترنشنال گفت که ارزیابی واشنگتن نشانگر حضور سیف العدل در ایران است.

پرایس گفت که واشنگتن با سایر متحدان خود را در مورد قدم‌های بعدی کار می‌کند.

کمیته کارشناسان سازمان ملل گزارش جدید خود در مورد گروه‌های تروریستی را که بر بنیاد اطلاعات استخباراتی کشورهای عضو این سازمان تهیه گردیده، روز دوشنبه به شورای امنیت سازمان ملل تقدیم کرد.

در این گزارش گفته شده که به دنبال مرگ ایمن الظواهری در کابل، سیف العدل مسئولیت رهبری القاعده را به عهده گرفته است و او فعلاً در ایران حضور دارد.

پرایس گفت: «بررسی‌ها ما با یافته‌های ملل متحد همخوانی دارد. حضور او در آنجا، یک مثال دیگر از حمایت گسترده ایران از تروریزم و اقدامات این کشور در جهت بی‌ثباتی خاورمیانه و فراتر از آن است.»

سیف العدل از پایه‌گذاران القاعده است که قبلاً مسئول تامین امنیت اسامه بن لادن بود. گفته می‌شود که او برخی از هواپیماربایانی را که در حملات تروریستی ۱۱سپتامبر شرکت کردند، آموزش داده بود.

در گزارش کمیته سازمان به حضور ابو اخلاص المصری، از رهبران دیگر القاعده در خاک افغانستان اشاره شده است. طالبان رسماً حضور فرماندهان و جنگجویان القاعده را در افغانستان تایید نمی‌کند. این در حالیست که ایمن الظواهری، رهبر پیشین این گروه سال گذشته در قلب کابل توسط پهپاد امریکایی کشته شد.

ند پرایس در کنفرانس خبری خود به حضور رهبران القاعده در افغانستان اشاره کرد و گفت که طالبان تعهد کرده‌اند تا گروه‌های تروریستی از خاک افغانستان استفاده نکنند. او تاکید کرد که ایالات متحده می‌تواند گروه‌های تروریستی را در داخل افغانستان مورد هدف قرار دهد.

پس از آغاز عملیات نظامی امریکا علیه القاعده در افغانستان بعد از حمله تروریستی ۱۱ سپتامبر، بخشی از خانواده اسامه بن لادن، چهره‌های بلندپایه و جنگجویان القاعده به ایران فرار کردند. شماری از آنان هنوز در ایران بسر می‌برند.

در حالیکه تنش میان واشنگتن و تهران بر سر فعالیت‌های تروریستی سپاه پاسداران در منطقه بالا گرفته است، حضور رهبر القاعده در ایران وضعیت را برای سران جمهوری اسلامی پیچیده می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت که واشنگتن در این رابطه روی اقدامات بعدی خود کار می‌کند اما از پاسخ صریح در مورد واکنش احتمالی آن خودداری کرد.

پربیننده‌ترین‌ها

آسیاب و نانوایی
نگاه ژرف
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید