یک خبرنگار روسی به علت انتقاد از ارتش روسیه در اوکراین، به ۶ سال زندان محکوم شد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۷

دادگاهی در روسیه روز چهارشنبه یک خبرنگار را به جرم «انتشار اطلاعات نادرست»، به شش سال زندان و پنج سال محرومیت از کار خبرنگاری محکوم کرد.

بر اساس اسناد دادگاه، ماریا پونومارینکو نیروی هوایی روسیه را متهم کرده که یک تیاتر را در شهر ماریوپول در اوکراین سال گذشته بمباران کرد.

به گزارش الجزیره، دادگاه گفته است که پونومارینکو در اپلیکشن‌های پیام‌رسان «اطلاعات نادرست در باره اقدامات نیروهای مسلح روسیه پخش کرده است.»

این خبرنگار از حرف‌های خود در دادگاه دفاع کرد. او گفت: «وطن‌پرستی، عشق به میهن است و عشق به میهن نباید ارتکاب جرم را تشویق کند.» او با اشاره به حمله روسیه به اوکراین گفت: «حمله به همسایه جرم است.»

کمیته محافظت از خبرنگاران تصمیم دادگاه را محکوم کرد. این سازمان در بیانیه‌ای گفت: «مقامات روسی از صدور حکم شش سال زندان برای ماریا پونومارینکو خجالت بکشند. ظاهراً، تنها به اصطلاح جرم این خبرنگار انتشار اطلاعاتی در مورد جنگ اوکراین بوده که با روایت رسمی همخوانی ندارد.»

روسیه پس از حمله بر اوکراین در سال گذشته، قوانینی را به اجرا گذاشت که تقریباً هر نوع انتقاد از ارتش روسیه در اوکراین را جرم انگاشت و مجازات سنگینی را برای آن درنظر گرفت. از آن زمان، سیاستمداران مخالف، فعالان سیاسی، خبرنگاران و وبلاگ‌نویسان به علت انتقاد از جنگ، بر اساس این قوانین زندانی شده‌اند.

سه ماه پیش ایلیا یاشین، سیاستمدار مخالف برجسته به هشت‌ونیم سال زندان محکوم شد. قبل از او، الکسی گورینوف، عضو شورای یک شهر، به علت انتقاد از جنگ اوکراین به هفت سال زندان محکوم شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها