کمیسیون حقوق بشر افغانستان: بازداشت‌های خودسرانه توسط طالبان باعث نگرانی مردم شده است

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۹

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان خواستار آزادی نرگس سادات، فعال حقوق زنان و اسماعیل مشعل، استاد دانشگاه از زندان طالبان شده است.

این کمیسیون روز شنبه ۲۹ دلو در بیانیه‌ای گفت که بازداشت‌های خودسرانه و بدون دلیل توسط طالبان، سبب نگرانی مردم افغانستان شده است.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان گفته است که بعد از تسلط طالبان در کشور، فعالان مدنی، به ویژه فعالان حقوق زن، در وضعیت سخت و ترسناکی به سر می‌برند.

این کمیسیون از طالبان خواست که هر چه زودتر، همه فعالان مدنی بازداشت‌شده را آزاد کند. به گفته کمیسیون حقوق بشر‌ «فعالیت‌های مدنی، حق اساسی هر شهروند است و هیچ ساختار سیاسی و دولتی حق مصادره این حق را ندارد.»

خانواده نرگس سادات ۲۳ دلو از بازداشت این فعال حقوق زن توسط طالبان خبر داد. محمدرضا، شوهر نرگس سادات به افغانستان اینترنشنال گفت که طالبان او را در یک پوسته امنیتی در پل سرخ کابل بازداشت کردند.

این گروه همچنین به تاریخ ۱۴ دلو، اسماعیل مشعل، استاد دانشگاه را بازداشت کرد. این استاد دانشگاه اخیراً به ممنوعیت آموزش زنان توسط طالبان اعتراض کرده بود.

برخی از نهادهای حقوق بشری بین‌المللی نیز خواستار رهایی نرگس سادات و اسماعیل مشعل شده‌اند.

طالبان اخیراً بازداشت فعالان و استاد دانشگاه را افزایش داده‌اند. در حال حاضر، زکریا اصولی، یک استاد دانشگاه دیگر نیز در بند طالبان است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.