تمجید قدیروف از عملکرد واگنر در اوکراین: روزی گروه نظامی مزدور خودم را تشکیل می‌دهم

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۳۰

رمضان قدیروف، رهبر چچنیا و متحد رئیس‌جمهور ولادیمیر پوتین می‌گوید قصد دارد روزی شرکت نظامی خصوصی خود را به سبک گروه مزدوران واگنر یوگنی پریگوژین راه اندازی کند.

ظهور واگنر و دیگر نیروهای مزدور خارج از ساختارهای فرماندهی نظامی سنتی روسیه نگرانی دیپلمات‌های غربی را برانگیخته است.

این دیپلومات‌ها نگرانند که چنین گروه‌هایی ممکن است روزی تهدیدی برای ثبات روسیه باشند.

قدیروف در پستی در تلگرام گفت واگنر که در کنار نیروهای روسی در اوکراین می‌جنگد، به "نتایج چشمگیر" دست یافته است و شرکت‌های نظامی خصوصی یک ضرورت هستند.

قدیروف که از سال ۲۰۰۷ رهبری جمهوری چچن را بر عهده دارد، گفت: «با اطمینان می‌توانیم بگوییم که واگنر استعداد خود را در زمینه نظامی نشان داده و در مورد نیاز یا عدم نیاز به چنین شرکت‌های نظامی خصوصی خطی کشیده است».

قدیروف، ۴۶ ساله افزود: "وقتی خدمت من به دولت کامل شد، به طور جدی قصد دارم با برادر عزیزمان یوگنی پریگوژین رقابت کنم و یک شرکت نظامی خصوصی ایجاد کنم. فکر می کنم همه چیز به نتیجه خواهد رسید."

قدیروف و پریگوژین هر دو نیروهایی را در اوکراین عمدتاً مستقل از فرماندهی نظامی روسیه رهبری می‌کنند و از متحدان سرسخت پوتین هستند، اما آنها همچنین در ملاء عام علیه رهبری نظامی صحبت کرده‌اند.

گروه واگنر نقش برجسته‌تری در جنگ روسیه در اوکراین ایفا کرد و رهبری یک حمله چند ماهه به شهر باخموت منطقه دونتسک را بر عهده داشت.

قدیروف، پسر احمد قدیروف، رئیس جمهور سابق چچن که در بمب گذاری سال ۲۰۰۴ در گروزنی ترور شد، با پریگوژین ائتلاف ضمنی تشکیل داده است که انتقاد یکدیگر را از مقامات ارشد نظامی روسیه تشدید کرده و خواستار تعقیب شدیدتر درگیری شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
خبرها
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.