ترکیه پایان عملیات نجات در مناطق زلزله‌زده را اعلام کرد

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۱

سازمان مدیریت بلاها و حوادث اضطراری ترکیه اعلام کرد که عملیات جستجو و نجات زلزله زدگان در اکثر ولایت‌های این کشور به پایان رسیده است.

روز یکشنبه تعداد قربانیان زمین‌لرزه در ترکیه ۴۰۶۴۲ نفر اعلام شد و اکنون دو هفته پس از زلزله گمان نمی‌رود کسی در زیر آوارها زنده باشد.

یونس سزار، رئیس این سازمان به خبرنگاران گفت که با بزرگترین فاجعه تاریخ مواجه شده و ضرر این حادثه فقط به ۱۱ ولایت آسیب‌دیده محدود نمانده است.

سازمان جهانی صحت حدس می‌زند که حدود ۲۶ میلیون نفر در سراسر ترکیه و سوریه به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

علاوه بر ۸۵ میلیون دالر کمک‌های قبلی، ایالات متحده اکنون ۱۰۰ میلیون دالر کمک دیگر برای حمایت از زلزه‌زدگان در ترکیه و سوریه تعهد کرده است.

انتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا، در بیانیه‌ای گفت: «این کمک‌های بشردوستانه جمیعت آسیب‌پذیر زلزله‌زده در ترکیه و سوریه را تحت پوشش قرار می‌دهد و در دسترس سازمان‌های بین‌المللی و غیردولتی قرار خواهد گرفت. از این پول برای خرید اقلام امدادی مانند پتو، تشک، بسته‌های مواد غذایی، لباس گرم، خیمه و مواد لازم برای سرپناه استفاده خواهد شد.»

مقامات صحی در هر دو، ترکیه و سوریه، نگران شیوع بیماری‌های واگیر هستند. زیرا، نبود زیرساخت‌های بهداشتی و تخریب ذخایر آب نوشیدنی پاک خطر بیماری را بالا برده است. خانواده‌های آسیب‌دیده اکنون در کمپ‌ها زندگی می‌کنند که مزدحم است و در صورت شیوع بیماری به زودی به تعداد زیادی از مردم سرایت خواهد کرد.

سازمان غذایی جهان می‌گوید که در جانب سوریه با مشکل دیگری روبرو است و آن اینکه مقامات در شمال غرب سوریه مانع دسترسی به مناطق آسیب‌دیده شده‌اند. این سازمان امیدوار است که با گفتگو بتواند از این مانع عبور کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها