رئیس سازمان امور دانشجویان ایران عدم ثبت‌نام دانشجویان افغان با کارت آمایش را شایعه خواند

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۱

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ایران روز دوشنبه گفت که دانشجویان مهاجر اهل افغانستان مانند گذشته می‌توانند با کارت آمایش ثبت‌نام کنند. هاشم داداش‌پور که رئیس سازمان امور دانشجویان ایران نیز است، عدم ثبت‌نام دانشجویان افغان در دانشگاه‌های ایران با کارت آمایش را یک شایعه خواند.

بر اساس خبر سازمان امور دانشجویان، آقای داداش‌پور اضافه کرد: "تمامی دانشجویان افغانستان در نیم سال تحصیلی جاری با کارت آمایش توانسته‌اند در دانشگاه‌ها ثبت‌نام کنند و تا کنون هیچ دانشگاهی به‌دلیل نداشتن کارت آمایش از ثبت‌نام دانشجویان افغان ممانعت نکرده است."

روزنامه شرق ایران روز یکشنبه گزارش داد که طبق دستور تازه وزارت علوم دانشجویان افغان باید به افغانستان سفر کنند و با پاسپورت و ویزه تحصیلی وارد ایران شوند تا در دانشگاه‌ها ثبت‌نام کنند.

این روزنامه به نقل قول از معصومه دانشجوی افغان گفته بود که برای سمستر آینده ثبت‌نام نمی‌کند.

در واکنش به این گزارش، رسول موسوی، معاون وزارت خارجه ایران گفت، با توضیح این وزارت به وزارت علوم، دستور منع ثبت‌نام دانشجویان اهل افغانستان در دانشگاه‌های ایران اصلاح می‌شود.

آقای موسوی خطاب به این دختر دانشجو نوشته: "معصومه خانم و معصومه خانمها نگران نباشند؛ سیاست ایران تسهیل امور تحصیل به دانشجویان افغانستانی در ایران خصوصا دانشجویان دختر است."

رئیس سازمان امور دانشجویان نیز گفته تا زمانی که سفارت افغانستان صدور پاسپورت دانشجویان را به تعویق اندازد، هیچ دانشجویی به دلیل نداشتن این سند از تحصیل محروم نخواهد شد.

بعد از منع تحصیل دختران از سوی طالبان، مقام‌های ایرانی گفتند که در دانشگا‌های این کشور به روی دانشجویان دختر باز است.
طبق گزارش‌ها، به‌دنبال این تصمیم ایران شمار زیاد از دختران افغان برای ادامه تحصیل به ایران رفتند.

خبر ورزشی
ویژه برنامه نوروز ۱۴۰۲
بحث روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید