نمایش طالبان در پل سوخته: میلیون‌ها زن در پستوی خانه، چند دختر پیش‌روی کمره

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۱

گروه طالبان در چند روز گذشته عکس‌ها و ویدیوهای زیادی از چهره جدید پل سوخته در غرب کابل، پس از جمع‌آوری معتادان نشر کرده است.

یکی از این حرکت‌های نمایشی، گذاشتن چند میز در وسط خیابان و قرار دادن کتاب‌هایی بر روی میزهاست.

طالبان نام این حرکت را نمایشگاه سه روزه کتاب گذاشته‌اند.

یک کاربر توییتر گفته است قرار دادن میزهایی برای کتاب خواندن در وسط یک خیابان پر رفت و آمد، نشان می‌دهد که افراد طالبان چقدر با فرهنگ کتاب‌خوانی بیگانه‌اند.

در ویدیوهایی که رسانه‌های تحت کنترل طالبان نشر کرده‌اند، با چند مرد مصاحبه شده که در وصف کتابخوانی و تاثیر آن بر رشد فرهنگ سخن می‌گویند؛ بعد هم می‌نشینند تا دوربین از آن‌ها در حال کتاب‌خواندن فیلم بگیرد.

در عکس‌هایی که از "نمایشگاه کتاب" طالبان در پل سوخته نشر شده، حدود ده زن هم در پشت میزها دیده می‌شوند.

این عکس‌ها در حالی نشر می‌شود که گروه طالبان دختران بالاتر از ۱۳ سال را از ادامه آموزش منع کرده و بسیاری از زنان را خانه‌نشین کرده است.

خالد زدران، سخنگوی پولیس طالبان در کابل

کاربران شبکه‌های اجتماعی، با اشاره به برخورد سخت گروه طالبان با زنان و دختران در یک و نیم سال گذشته، این گروه را به دو رویی و خودنمایی متهم می‌کنند.

پل سوخته در غرب کابل، در سال‌های گذشته محل تجمع ده‌ها معتاد به مواد مخدر بوده است. شهرداری کابل در هفته‌های اخیر این معتادان را از پل سوخته جمع کرد و دستی به سر و روی این محله کشیده است.

پل خوشبختی؟

چهره جدید پل سوخته، البته با استقبال عده‌ای مواجه شده است که حکومت قبلی را به فساد و بی‌توجهی متهم می‌کنند.

یکی از کسانی که از چهره جدید پل سوخته (حتی پیش از تکمیل نوسازی آن) ذوق‌زده شده، یک یوتیوبر است که پل سوخته را "پل نیویورک" نامیده است. او می‌گوید: "پل سوخته پل نیویارک معرفی شده است، پل خوشبختی‌ها، پل مقبول، پل زیبا...".

برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی به همدیگر یادآوری می‌کنند که نباید فریب چند عکس خوش‌رنگ از پل سوخته را خورد و آن را نشانه آبادانی دانست.

به باور برخی کاربران، همانگونه که حضور چند زن در حال کتاب خواندن در وسط خیابان، نشانه توجه طالبان به فرهنگ کتاب‌خوانی یا بهبود شرایط زنان نیست، رنگ و رخ جدید پل سوخته هم،‌ نباید حملات انتحاری و مسلحانه سال‌های پیش در این منطقه از غرب کابل را از یاد ببرد یا نگاه‌ها را از فرمان‌های زن‌ستیزانه طالبان منحرف کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
فرهنگ افغانستان

رادیو

پادکست‌ها