گزارشگران بدون مرز برای آزادی مرتضی بهبودی، خبرنگار در بند طالبان به سازمان ملل شکایت کرد

جمعه ۱۴۰۱/۱۲/۰۵

گزارشگران بدون مرز می‌گوید به خاطر آزادی مرتضی بهبودی، خبرنگار در بند طالبان به سازمان ملل شکایت کرده است.

این سازمان از دو گزارشگر ویژه ملل متحد در امور حقوق بشر و آزادی بیان خواسته است با وارد کردن فشار بر طالبان، زمینه آزادی این خبرنگار فرانسوی اهل افغانستان را فراهم کنند.

سازمان حمایت از خبرنگاران این شکایت رسمی را روز جمعه ۵ حوت به ایرنه خان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد ارتقا و حمایت از حق آزادی بیان و عقیده و ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق بشری سازمان ملل برای افغانستان، فرستاده است.

مرتضی بهبودی در هفتم ماه جنوری در یک ماموریت کاری هنگام اخذ جواز فعالیت رسانه‌ای توسط طالبان دستگیر و سپس به اتهام «جاسوسی» به زندان فرستاده شد.

در بیانیه سازمان گزارشگران بدون مرز به نقل از آنتوان برنارد، مدیر بخش حمایت و دادخواهی این سازمان آمده است: «مرتضی بهبودی روزنامه‌نگار از ۵۰ روز گذشته در بازداشت به سر می‌برد. ما از سازمان ملل می‌خواهیم که از درخواست ما از مقامات طالبان برای آزادی مرتضی بهبودی حمایت کند. او خبرنگاری است که مورد احترام همه همکارانش است و باید فوراً آزاد شود.»

این سازمان حمایت از خبرنگاران می‌گوید که دستگیری مرتضی بهبودی نمونه دیگری از تشدید نگران کننده از آزار و شکنجه روزنامه‌نگاران توسط طالبان است.

علاوه بر مرتضی بهبودی، دست‌کم دو خبرنگار دیگر نیز در بازداشت طالبان هستند.

براساس اطلاعات سازمان گزارشگران بدون مرز، قطب‌الله تار از ماه نوامبر سال گذشته و خیرالله پرهار، نیز از ۹ جنوری بدین سو در بند طالبان به سر می‌برند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

فرهنگ افغانستان
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها