رسانه نیوز ۱۸: طالبان به پاکستان هشدار داد «ما را تهدید نکنید، ببینید چه بر سر امریکا آمد»

شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۶

رسانه نیوز ۱۸ گزارش داده که در دیدار هیات پاکستان با طالبان، رئیس آی‌اس‌آی گفته اسلام‌آباد می‌تواند در هر جایی علیه تحریک طالبان پاکستان اقدام کند.

به گزارش این رسانه هندی، ملا یعقوب مجاهد، وزیر دفاع طالبان به او هشدار داد و گفت:«ما را تهدید نکنید، ببینید چه بر سر امریکا آمد.»

خواجه محمد آصف، وزیر دفاع و ندیم احمد انجم، رئیس استخبارات پاکستان اوایل این هفته در راس هیاتی به کابل رفتند و با رهبران طالبان دیدار کردند.

نیوز ۱۸ به نقل از منابع خود گزارش می‌دهد که سخنان تلخی بین رئیس آی‌اس‌آی و هیات طالبان رد و بدل شده است.

نیوز ۱۸ می‌نویسد در این دیدار وقتی ندیم احمد انجم گفت که پاکستان می تواند در هر جایی علیه تحریک طالبان پاکستان اقدام کند، وزیر دفاع طالبان به او نسبت به تهدید رهبری طالبان هشدار داد و گفت: «جهان می‌داند چه بر سر امریکایی‌ها آمده است.»

او به هیات پاکستانی گفت: «ما می‌توانیم گفتگوهای صلح بین اسلام آباد و تحریک طالبان پاکستان را تسهیل کنیم، اما نمی‌توانیم اقدامی انجام دهیم زیرا تحریک طالبان پاکستان تنها متحد ما است.»

این رسانه هندی همچنین گزارش داده که هیأت پاکستانی در جریان دیدار با رهبران طالبان، اسنادی را ارایه کرده که نشان می‌دهد تحریک طالبان پاکستان مسئول افزایش حملات بر مراکز و نیروهای امنیتی پاکستان است.

این هیئت در این دوسیه به حملات اخیر به مقر پولیس کراچی و انفجار اخیر در مسجدی در پیشاور اشاره کرده است.

افراد آشنا به گفتگوها به نیوز ۱۸ گفته‌اند که هیئت طالبان به رهبری ملا عبدالغنی برادر، معاون رییس الوزرای طالبان، نگرانی‌های مطرح شده در این پرونده را قاطعانه رد کرده است.

طالبان در پاسخ گفته تا زمانی که پاکستان شواهد «محکم» دال بر دست داشتن تحریک طالبان پاکستان در این حملات تروریستی ارائه نکند، نمی‌تواند تحریک طالبان پاکستان را پاسخگو بداند.

وزارت خارجه پاکستان با نشر بیانیه‌ای درباره این دیدار گفت که هیئت این کشور و طالبان توافق کردند که برای مقابله موثر با تهدید تروریسم، گروه‌ها و سازمان‌های مختلف همکاری کنند.

طالبان اما بی‌هیچ اشاره‌ای به گفتگوهای صورت گرفته درباره مسایل امنیتی بین دو کشور گفت که در این دیدار بر سر مسایلی چون مناسبات دو جانبه، تجارت، اتصال منطقوی و توسعه همکاری‌های اقتصادی بحث و گفتگو صورت گرفته است.

نیوز ۱۸ می‌نویسد که این دیدار در حالی به پایان رسید که دو طرف توافق کردند که مسائل سیاسی و امنیتی نباید بر مسائل تجاری و اقتصادی بین دو همسایه تأثیر بگذارد و مسائل مربوط به امنیت باید جداگانه مورد بررسی قرار گیرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

مومبای: شهر کلان جهنم
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها