ادعای طالبان: صادرات افغانستان ۸۵ درصد افزایش یافته است

شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۶

وزیر صنعت و تجارت طالبان ادعا کرده که در یک سال گذشته، صادرات افغانستان ۸۵ درصد افزایش یافته است.

نورالدین عزیزی به خبرگزاری باختر، تحت کنترل طالبان گفت افغانستان امسال یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دالر صادرات داشته است.

به گفته او، این رقم در سال‌های گذشته ۸۰۰ میلیون دالر بود.

وزیر صنعت و تجارت طالبان در گفتگو خبرگزاری تحت کنترول این گروه، افزود که اقلام صادراتی افغانستان شامل زغال‌سنگ، جلغوزه، میوه خشک و تازه، زعفران و برخی دیگر اقلام بوده است.

در همین حال، وزارت مالیه طالبان اعلام کرده که در ده ماه نخست سال جاری، حدود ۱۲ میلیارد افغانی از صادرات زغال‌سنگ عاید گمرکی داشته است.

این وزارت روز شنبه در بیانیه‌ای گفت که این رقم در سال ۱۴۰۰ حدود یک میلیارد و ۸۹۳ میلیون افغانی بود. به گفته این وزارت، در این مدت ۲.۷ میلیون تن زغال‌سنگ از افغانستان صادر شده است.

بیشترین صادرات زغال‌سنگ افغانستان به پاکستان صورت می‌گیرد. در ماه جدی رسانه پاکستانی بزنس ریکارد گزارش داد که طالبان با طرف‌های پاکستانی توافق کرده‌اند که ۶۰ درصد مالیات صادرات زغال‌سنگ افغانستان به پاکستان را کاهش دهند.

پیش از این، روزنامه دان به نقل از مقام‌های پاکستانی گزارش داد که اسلام‌آباد قیمت زغال را به "روپیه پاکستانی" پرداخت می‌کند.

این در حالیست که ارقامی که طالبان ارایه می‌کنند با شرایط زندگی شهروندان افغانستان هم‌خوانی ندارد. شهروندان افغانستان در یک‌ونیم سال گذشته با فقر و گرسنگی شدید دست‌ و پنجه نرم کرده‌اند.

دفتر هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان اخیراً گفت که ۲۸ میلیون نفر در افغانستان در سال ۲۰۲۳ با شدیدترین بحران انسانی مواجه خواهند بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.