مقامات اسرائیلی و فلسطینی به کاهش خشونت‌ها متعهد شدند

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۸

مسئولان اسرائیلی و اداره خودگردان فلسطین، با پادرمیانی مقامات امریکایی، اردنی و مصری، یکشنبه در اردن گفتگو کردند و تعهد سپردند که از تشدید خشونت‌ها بکاهند.

آنها در بیانیه‌‌های خود گفتند که برای جلوگیری از «خشونت بیشتر» و با «تاکید بر ضرورت تنش‌زدایی» با یک دیگر همکاری می‌کنند.

میانجیگران این تفاهم‌ را «پیشرفت بزرگی در جهت برقراری مجدد روابط بین دو طرف» توصیف کردند.

گروه حماس که کنترل نوار غزه را در دست دارد با تاکید بر چالش‌های موجود این نشست را «بی‌ارزش» خواند و تشکیلات خودگردان فلسطین مستقر در کرانه باختری را به دلیل شرکت در این نشست نکوهش کرد.

در بیانیه‌ای که در پایان این نشست منتشر شد آمده است: «اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطین آمادگی و تعهد مشترک خود را برای تلاش فوری برای پایان دادن به اقدامات یکجانبه برای یک دوره ۳ تا ۶ ماهه» نشان می‌دهند.

طبق این تعهد، اسرائیل هر گونه گفتگو در مورد ساخت شهرک‌های جدید را برای چهار ماه، و صدور مجوز هر گونه پاسگاه جدید را برای شش ماه متوقف می‌کند.

احتمال می‌رود که این توافق برای حکومت ائتلافی بنیامین نتانیاهو که رهبری یکی از راست‌ترین حکومت‌های اسرائیل را به عهده دارد، درد سر ایجاد کند.

بزالل اسموتریچ، وزیر دارایی اسرائیل که برخی از مسئولیت‌های شهرک‌سازی در کرانه باختری را به عهده دارد، بلافاصله گفت که از چنین توافقی تبعیت نخواهد کرد.

او در توییتر نوشت: «نمی‌دانم آن‌ها در مورد چه چیزی در اردن صحبت کردند یا نکردند. اما یک چیز را می‌دانم: این که حتا برای یک روز ساختمان‌سازی و توسعه در شهرک‌ها متوقف نخواهد شد.»

هفته گذشته شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور بیانیه‌ای طرح رسمی اسرائیل برای گسترش شهر‌ک‌سازی در مناطق اشغالی فلسطین را محکوم کرد.

شرکت‌کنندگان این نشست قرار است باز هم در نشست ماه آینده در شرم‌الشیخ مصر شرکت کنند.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید