وزیر خارجه امریکا برای بحث بر سر توسعه روابط و مساله اوکراین به آسیای میانه رفت

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۹

انتونی بلینکن روز سه‌شنبه برای بحث روی گسترش روابط واشنگتن با کشورهای آسیای میانه و کاهش پیامدهای اقتصادی منفی جنگ اوکراین، با مقامات بلندپایه ازبیکستان و قزاقستان دیدار کرد.

وزیر خارجه امریکا از این کشورها خواست که تحریم‌های غرب علیه نهادها و شرکت‌های روسی را رعایت کنند.

بلینکن در شهر آستانه با قاسم جورمات توکایف دیدار کرد. رئیس‌جمهور قزاقستان گفت: «ما با امریکا بنای همکاری بلندمدت و قابل اعتماد در حوزه‌های استراتژیکی چون امنیت، انرژی، تجارت و سرمایه گذاری را گذاشته‌ایم.»

توکایف پس از پیروزی در انتخابات ماه نوامبر، برخلاف خواست روسیه ادعای ارضی این کشور بر شرق اوکراین را نپذیرفت و اکنون نگران پیامدهای منفی جنگ اوکراین از جمله قیمت شدن موادغذایی است.

این نخستین سفر بلینکن به این منطقه پس از به دست گرفتن سکان وزارت خارجه امریکا است.

وزیر خارجه امریکا در یک کنفرانس خبری در آستانه، پایتخت قزاقستان گفت: «ما رعایت تحریم‌ها[علیه روسیه] را به دقت زیر نظر داریم و در حال بحث با شماری از کشورها از جمله پنج کشور آسیای میانه روی پیامدهای منفی اقتصادی [جنگ اوکراین] هستیم.»

انتونی بلینکن اعلام کرد که امریکا ۲۵ میلیون دالر کمک جدید برای رشد اقتصادی و کمک به شرکت‌های آسیای میانه برای یافتن بازارهای جدید اختصاص داده است.

مقامات امریکایی به رویترز گفتند که حکومت بایدن توجه و مساعدت به آسیای میانه را بیشتر کرده است تا این کشورها به فواید روابط با امریکا به خصوص در برابر پیامدهای منفی جنگ اوکراین، توجه بیشتر کنند.