واگذاری سفارت افغانستان به طالبان؛ مردم می‌گویند جان نظامیان پیشین به خطر می‌افتد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۹

در ادامه واکنش‌ها به واگذاری سفارت افغانستان در تهران به طالبان، شهروندان می‌گویند که در پی این اقدام، جان هزاران نظامی دولت پیشین که به ایران پناه برده‌اند، به خطر می‌افتد.

برعلاوه، برخی نویسندگان اهل افغانستان مقیم ایران نیز از به خطر افتادن امنیت‌شان ابراز نگرانی کرده‌اند.

طی دو روز گذشته، انتشار خبر تحویل‌دهی سفارت افغانستان در ایران به طالبان، واکنش‌های تند شهروندان را در پی داشته است. کاربران شبکه‌های اجتماعی، جمهوری اسلامی ایران را متهم به «خیانت» به مردم افغانستان کرده‌ و گفته‌اند این تصمیم را فراموش نخواهند کرد.

یک کاربر در توییتر نوشته است: «با سپرده شدن سفارت افغانستان به طالبان، خطر تثبیت، بازداشت و سپردن نظامیان پیشین به ویژه نیروهای خاص افغانستان، که در ایران پناه برده‌اند، نیز بیشتر خواهد شد.»

پس از فرار اشرف غنی، رئیس‌جمهور سابق افغانستان و سقوط حکومت به دست طالبان، نظامیان ارتش، وزارت داخله و امنیت ملی افغانستان، در میدان رها شدند. بیشتر آنان برای فرار از تهدیدات باالقوه از سوی طالبان و نجات‌ جان‌شان، به ایران پناه بردند.

در حال حاضر بیشتر نظامیان پیشین حکومت افغانستان، در ایران زندگی می‌کنند.

دیپلومات‌های طالبان روز دوشنبه رسماً سفارت افغانستان در تهران را از سوی جمهوری اسلامی تحویل گرفتند و کار خود را آغاز کردند.

در کنار این، بخش قابل ملاحظه‌ای از منتقدان رژیم طالبان، در ایران زندگی می‌کنند و دست به نشر مطالبی در نقد طالبان در پلتفرم‌های مختلف می‌زنند.

یعقوب یسنا، نویسنده و پژوهشگر که در ایران زندگی می‌کند، در توییتی نوشته است: «از روزی که سفارت افغانستان در تهران به طالبان سپرده شده، طالبان و طرف‌دارانش تهدید می‌کنند که دست بسته تو را کابل می‌آوریم.»

آقای یسنا با این توییت، اسکرین‌شات یک توییت یک کاربر به ظاهر حامی طالبان را منتشر کرده که حاوی چنین تهدیدی است.

این نویسنده افزوده است که او حق دارد اطلاع‌رسانی کند. با این حال، به گفته او «طالب خطرناک، قاتل و جاهل است، اگر دستش برسد، این کار را می‌کند.»

با با به دست گرفتن کنترول سفارت افغانستان در تهران توسط طالبان، نگرانی‌ها درباره خطرات احتمالی متوجه جان مهاجران و نظامیان اهل افغانستان در ایران بالا گرفته است.

پیشتر، عطامحمد نور، عضو شورای مقاومت برای نجات افغانستان نیز در واکنش به تسلیم‌دهی سفارت افغانستان در تهران به طالبان، گفت که این اقدام تهدیدی علیه شهروندان افغانستان که پس از سقوط به ایران فرار کرده‌اند، شمرده می‌شود.

زنان معترض افغانستان و جبهه مقاومت ملی نیز پیشتر از واگذاری سفارت افغانستان در تهران به طالبان، انتقاد کردند.

کلکین - فصل پنجم
خبرها
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید