مقام‌های ایتالیایی: قربانیان قایق غرق شده هزاران دالر به امید رسیدن به ایتالیا داده بودند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۰

سارنوالان ایتالیایی روز سه‌شنبه گفتند که سرنشینان قایقی که روز یکشنبه در آب‌های ایتالیا غرق شد، نزدیک به ۸۵۰۰ دالر به قاچاقبران داده بودند. اکثریت قربانیان پناهجویان افغان هستند.

در این ارتباط، ایتالیا سه نفر را به جرم قاچاق انسان دستگیر کرد و در تعقیب قاچاقبر چهارم است.

یکی از قاچاقبران شهروند ترکیه و دو نفر دیگر اهل پاکستان هستند. قاچاقبر چهارمی که او نیز شهروند ترکیه است، گمان می‌رود غرق شده و یا فرار کرده باشد.

افراد نجات‌یافته به پولیس ایتالیا گفتند که نزدیک به ۱۷۰ نفر سوار قایق بود. تیم نجات تا حال موفق به پیدا کردن ۶۵ جسد و نجات ۸۰ نفر دیگر شده. تیم‌های جستجو دنبال قربانیان دیگر می‌گردند.

کشتی غرق‌شده هفته گذشته از ازمیر ترکیه حرکت کرد اما قبل از رسیدن به ایتالیا، صبح روز یکشنبه غرق شد. یک هواپیمای سازمان مرزی اتحادیه اروپا در آخرین ساعات روز شنبه این قایق را دیده بود و خبر آن را به مقامات ایتالیایی گزارش داد.

پولیس ایتالیا می‌گوید که دو کشتی را برای نجات فرستاد اما بدلیل هوای نامناسب نتوانستند به کشتی پناهجویان برسند و دوباره به ساحل برگشتند.

قربانیان شهروندان افغانستان، پاکستان، سوریه و عراق اند. پولیس ایتالیا می‌گوید که برخلاف قایق های دیگر که در آب گیر می‌کنند و از طریق تیلفون ستلایت تقاضای کمک می‌کنند، از این کشتی هیچ تماسی دریافت نکرده است.

ایتالیا از دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا شاکی است که در قسمت رسیدگی و اسکان پناهجویان که از طریق آب‌ها به خاک این کشور می‌آیند همکاری نمی‌کنند. وزیر داخله ایتالیا روز سه‌شنبه به یک کمیته پارلمانی گفت که از ماه جون پارسال تا حالا از کشورهای اروپایی خواهان اسکان مجدد ۸ هزار پناهجو شده است اما آن‌ها فقط ۳۸۷ نفر را اسکان دادند.

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید