وزیران خارجه روسیه و امریکا برای اولین بار پس از آغاز جنگ اوکراین دیدار کردند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۱

انتونی بلینکن و سرگئی لاوروف، وزرای خارجه امریکا و روسیه روز پنجشنبه برای نخستین بار در یکسال گذشته، به طور برنامه‌ریزی نشده در حاشیه نشست گروه ۲۰ دیدند.

وزارت خارجه روسیه گفت که آن‌ها «درحال راه رفتن» برای کمتر از ۱۰ دقیقه با همدیگر صحبت کردند.

به گفته این وزارت، در این صحبت مذاکره‌ای انجام نشد. وزیر خارجه امریکا بعداً به خبرنگاران گفت که در این دیدار اتفاقی، از لاوروف خواست که روسیه برای پایان جنگ اوکراین راه دیپلوماسی را در پیش گیرد.

بلینکن گفت: «من به همتای خود گفتم که فارغ از هر اتفاقی که در جهان یا روابط ما می‌افتد، امریکا آماده تعامل است و برای کنترول سلاح‌های استراتژیک اقدام می‌کند.»


در نشست امروز گروه ۲۰ مقامات ارشد امریکایی و اروپایی از دیگر کشورهای عضو خواستند که بر مسکو برای ختم جنگ اوکراین فشار بیاورند. برخی از این کشورها مانند هند و افریقای جنوبی، روابط خوبی با روسیه دارند و تا اکنون بیطرفی خود را در منازعه اوکراین حفظ کرده اند.

به رغم این دیدار، فضای نشست میان وزیران روسیه و کشورهای غربی توام با تنش و انتقاد بود. لاوروف کشورهای غربی را مقصر بحران‌های سیاسی و اقتصادی جهان دانست و گفت که آن‌ها مشکلات را به گردن روسیه می‌اندازند.


هند که ریاست دوره‌ای این گروه را به عهده دارد، تاثیرات منفی اقتصادی جنگ اوکراین را برجسته کرد اما از ملامت کردن روسیه برای آغاز جنگ خودداری ورزید. در عوض، دهلی بر راه حل دیپلوماتیک برای این منازعه، که غرب و روسیه همدیگر را به تحریک آن متهم می‌کنند، تاکید کرد.


گروه ۲۰ شامل کشورهای گروه ۷، روسیه، چین، هند، برازیل، آسترالیا، عربستان سعودی، افریقای جنوبی و برخی از کشورهای دیگر است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
فیلمستان

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.