وزارت خارجه امریکا: توافق‌نامه دوحه طالبان را توانمند و دولت افغانستان را تضعیف کرد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۱

سخنگوی وزارت خارجه امریکا می‌گوید که توافق‌نامه دوحه باعث قدرت‌گیری طالبان و تضعیف شرکای ایالات متحده در حکومت افغانستان شد.

ند پرایس گفت که توافق‌نامه دوحه یک توافق مسالمت‌آمیز برای صلح را پیش‌بینی می‌کرد نه تسلط طالبان را.

او تاکید کرد که طالبان به تعهدات خود عمل نکرده‌اند.

آقای پرایس روز چهارشنبه ۱۰ حوت، همزمان با سومین سالروز امضای توافق‌نامه دوحه در یک نشست خبری با اشاره به پناهگاه رهبر پیشین القاعده در کابل، گفت که طالبان به توافق‌نامه دوحه متعهد نبوده و اقدامات نامطلوبی در تعامل با گروه‌های تروریستی برداشته‌اند.

او همچنین گفت که طالبان به تعهد خود مبنی بر مشارکت در گفتگوهای سیاسی، عمل نکرده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا از طالبان خواست به تعهدات خود در چارچوب توافق‌نامه دوحه به ویژه نسبت به تعهدات خود به مردم افغانستان عمل کنند.

وزارت خارجه امریکا می‌گوید که طالبان با ممنوعیت آموزش دختران، تعهدات توافق‌نامه دوحه را نقض کردند.

به گفته ند پرایس، این تصمیم در تعامل امریکا با طالبان تاثیر قابل توجهی داشت. او گفت که امریکا در کنار مردم افغانستان ایستاده‌ تا آنان به زنان و دختران اجازه دسترسی به آموزش بدهند.

ند پرایس همچنین گفت که گزارش‌های زیادی درباره فساد از طرف دولت سابق افغانستان وجود دارد.

او تاکید کرد: «ما نتوانسته‌ایم که بسیاری از این گزارش‌ها را با مدرک و دلیل اثبات کنیم. اما در همکاری با متحدین و شرکایمان در سراسر جهان، اگر بتوانیم گزارش‌های مهم فساد را اثبات کنیم همانطور که انتظار می‌رود، به دنبال پاسخگویی خواهیم بود.»

سخنگوی وزارت خارجه امریکا افزود که برای جلوگیری از فساد، ایالات متحده و شرکای بین‌المللی آن دارایی‌های مسدود شده افغانستان را به صندوق امانی منتقل کرده است.

توافق‌نامه دوحه در ۲۹ فبروری سال ۲۰۲۰ میان امریکا و طالبان در دوحه، پایتخت قطر امضا شد.

شماری از مقامات طالبان روز چهارشنبه به مناسبت سومین سال امضای این توافق‌نامه در کابل سخنرانی کردند. شهاب‌الدین دلاور، وزیر معادن طالبان در این مراسم گفت که امریکا خلاف توافق‌نامه دوحه، در برابر استقلال سیاسی افغانستان قرار گرفته و هرازگاهی حریم فضایی افغانستان را نقض می‌کند.

همزمان شماری از سیاست‌مداران و مخالفان طالبان از امضای این توافق‌نامه انتقاد کردند.

محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان گفته است که توافقنامه، «سند تباهی ملت افغانستان، سند قتل ده‌ها هزار تن از نظامیان پیشین و سند مهاجرت میلیون‌ها انسان» است.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید