نهادهای حقوق بشری: پولیس پاکستان افغان‌‌های دارای اسناد پناهندگی را بازداشت می‌کند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۱

گاردین گزارش داد که پولیس پاکستان پناهجویان افغان دارای اسناد رسمی از سوی کمیساری عالی پناهندگان سازمان ملل را دستگیر و بازداشت می‌کند.

منیزه کاکر یکی از وکلای افغان‌های بازداشتی می‌گوید که تاکنون بیش از ۴۵۰ افغان با وضعیت پناهندگی دستگیر شده‌‌اند.

به گفته وکلای مدافع افغان‌های در بازداشت، به دنبال سخت‌تر شدن مواضع پاکستان علیه اتباع افغانستان دست‌کم ۴ نفر در بازداشت جان خود را از دست داده‌اند و هزاران نفر دیگر از جمله کودکان در زندان‌ها نگهداری می‌شوند.

به گفته منیزه کاکر، بیش از ۸۰۰ تبعه افغانستان تنها در کراچی و در سراسر ایالت سند در زندان‌ها به سر می‌برند و حداقل ۱۱۰۰ نفر بدون مدرک نیز رد مرز شده‌اند.

خانم کاکر می‌گوید که با افغان‌های بازداشت شده بدرفتاری می‌شود و روند قضایی به درستی از سوی قاضی‌ها انجام نمی‌شود.

پیش از این نیز عکس‌هایی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده بود که در آن کودکان پناهنده افغان توسط پولیس کراچی با ریسمان به هم بسته شده بودند.

گاردین گزارش می‌دهد که در یکی از جلسات اخراج این پناهجویان شاهد بوده که ده‌ها پناهجوی افغان با دست‌های بسته به زنجیر در سلول‌های تنگ در حالی که منتظر جلسه دادگاه بودند، نگهداری می‌شدند.

کمیسیون حقوق بشر پاکستان رفتار با پناهجویان افغان را محکوم کرده و از مقامات خواسته است که روند قضایی را دنبال کنند.

این نهاد در بیانیه‌ای گفته است: «دولت باید مسئولیت هر زن و کودک افغانی را که در حبس خود هستند بپذیرد و اطمینان حاصل کند که به آنها دسترسی فوری به مشاور حقوقی داده می‌شود.»

نهاد حقوق بشری همچنین خواستار پاسخگو ساختن کسانی شده است که باعث ارعاب مدافعان حقوق بشر و منع آنها از برجسته ساختن وضعیت اسفناک زندانیان می‌شوند.

طبق گزارش گاردین، از زمانی که طالبان در آگست ۲۰۲۱ قدرت را به دست گرفتند، حدود ۲۵۰ هزار مهاجر افغان وارد پاکستان شدند.

وزارت داخله پاکستان از تابستان گذشته، برنامه‌ای را برای اخراج مهاجران غیرقانونی آغاز کرد.

از آن زمان، دستگیری‌ها و اخراج‌ها افزایش یافته است و گفته می‌شود که بیش از ۶۰۰ افغان تنها در سه روز در ماه جنوری اخراج شده‌اند و هزاران نفر دیگر نیز بازداشت شده‌اند.

گاردین می‌نویسد که رویکرد پولیس پاکستان در چند هفته گذشته، صرف نظر از بررسی اسناد و وضعیت اقامتی مهاجران، تهاجمی‌تر شده است.

منابع متعدد در داخل سرویس‌های امنیتی می‌گویند پناهجویان افغان به دلیل اتهامات مقامات مبنی بر این که طالبان پناهگاه امنی را برای شبه‌نظامیان طالبان پاکستانی فراهم می‌کنند مورد بدرفتاری قرار می‌گیرند.

این منابع گفته‌اند که پناهجویان افغان مظنون به ارتباط با طالبان پاکستانی و دیگر گروه‌های شبه نظامی هستند.

یکی از مقامات امنیتی که نخواست نامش فاش شود به گاردین گفت: «پناهندگان افغان می‌توانند به راحتی جابه‌جا شوند و مدارک هویتی ندارند. بنابراین از آنها در عملیات‌های ستیزه‌جویانه استفاده می‌شود.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
وادی رقابت
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها