مولوی عبدالحمید: بسیاری‌ها باور دارند مسمومیت دانش‌آموزان در ایران ادامه سرکوب اعتراض‌هاست

جمعه ۱۴۰۱/۱۲/۱۲

امام جمعه اهل سنت زاهدان در خطبه‌های نماز جمعه می‌گوید بسیاری‌ها باور دارند که مسموم‌سازی دختران دانش‌آموز در ایران نوعی سرکوب اعتراضات است. مولوی عبدالحمید گفت: «این چه جریانی است که هنوز شناسایی نشده؟ چه کسی باور می‌کند مسئولان، امنیتی‌ها و نظامی‌ها ندانند چه اتفاقی رخ داده؟»

امام جمعه اهل سنت زاهدان گفت: «بسیاری بر این نظرند و این فرض به واقعیت هم نزدیک است که این مسموم کردن‌ها، نوعی از سرکوب اعتراضات است؛ هم از سوی جریانی که مسمومیت دختران را هدف قرار داده و هم آن‌ها که از این ماجرا مطلع‌اند اما جلویش را نمی‌گیرند.»

در هفته‌های گذشته‌ دانش‌آموزان ده‌ها مکتب عمدتا دخترانه در شهرهای قم، اردبیل، بروجرد، ‌تهران، کرمانشاه، پردیس،‌ پرند، اصفهان، شاهین‌شهر و برخی شهرهای دیگر ایران مسموم شده‌اند.

اولین رویداد مسمومیت دانش‌آموزان حدود سه ماه پیش شروع شد.

بسیاری از مقامات جمهوری اسلامی در موضع‌گیری‌های خود «دشمنان، منافقان و اسرائیل» را مقصر این حملات شیمیایی دانسته‌اند.

در همین حال، سازمان عفو بین‌الملل روز پنج‌شنبه اعلام کرد مسمومیت صدها دانش‌آموز دختر در مدارس ایران به مرحله هشدار رسیده است.

این سازمان در بیانیه خود با اشاره به این که دختران دانش‌آموز در خط مقدم اعتراضات قرار داشته و از قوانین تبعیض‌آمیز حجاب اجباری سرپیچی کرده‌اند، یادآوری کرد: «این حملات نگرانی از افزایش خشونت علیه زنان و دختران را برای دفاع از حقوق خود افزایش می‌دهد.»

ملاله یوسف‌زی، فعال حقوق بشر اهل پاکستان نیز در واکنش به مسموم کردن دختران دانش‌آموز در ایران، آن را تلاشی برای ترساندن زنان جوان از تحصیل و خاموش کردن صدای آن‌ها خواند.

همچنین بیش از ۲۷۰ سینماگر و اهالی فرهنگ ایران «فاجعه‌ مسمومیت زنجیره‌وار» دانش‌آموزان دختر در مکاتب این کشور را «حمله وحشیانه طالبانی» خواندند و آنرا محکوم کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.