کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان: وضعیت وخیم نقض حقوق‌بشر غیر‌قابل تحمل است

شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۳

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان در واکنش به قتل یک پزشک و سه‌ کارگر معدن زغال‌سنگ سمنگان گفته وضعیت وخیم نقض حقوق‌بشر غیر‌قابل تحمل است. این نهاد می‌گوید قتل‌های عمدی در حاکمیت طالبان صورت می‌گیرد و اگر پایان نیابد، پرونده‌ سیاه نقض حقوق‌بشر توسط طالبان سیاه‌تر خواهد شد.

در بیانیه کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان که روز شنبه منتشر شده آمده است که نجم‌الدین سهرابی، داکتر در شفاخانه ۳۰ بسترِ ولسوالی دره‌صوف بالای ولایت سمنگان، از سوی افراد مسلح، نیمه‌شب در داخل خانه‌اش به‌قتل رسیده‌ است.

در ادامه گفته شده که به گفته باشندگانِ محل، نخست افراد مسلح به‌ زور وارد خانه آقای سهرابی شده و سپس او را در برابرِ چشمان اعضای خانواده‌اش، به رگبار گلوله بسته‌اند.

این کمیسیون می‌گوید سه تن از کارگران معدن زغال‌ سنگ سمنگان نیز هنگام برگشت به خانه در مربوطات ولایت بامیان، از سوی افراد مسلح تیرباران شده‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان، از نهادهای ناظر بر وضعیت حقوق‌بشر در سطح ملی، منطقه‌‌ای و جهانی خواسته است که برای مهارسازی تخطی‌های حقوق‌بشری در افغانستان، مردم افغانستان را حمایت کنند.

در بیانیه همچنین آمده است که: «کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان، به مسؤولانِ حکومت دیفکتوی طالبان گوش‌زد می‌کند که اگر جلو این نوع جنایات ضدِ بشری را نگیرند، پرونده‌های سیاه نقضِ حقوق‌بشری‌شان، سیاه‌تر خواهد شد و روزی در برابرِ مردمِ افغانستان و دادگاه‌های بین‌المللی، پاسخ‌گو و حساب‌ده خواهند بود.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

شبکه‌ حزب‌الله: بخش اول: کاساندرا یا پیش‌گویی آشوب
خبرها
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها