روز یکشنبه، دانش‌آموزان حدود ۸۰ مکتب دخترانه در ایران مسموم شده‌اند

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۵

بر اساس آماری که ایران اینترنشنال جمع‌آوری کرده، دست‌کم ۸۰ مکتب دخترانه در سراسر ایران تنها روز یکشنبه ۱۴ حوت هدف حمله شیمیایی قرار گرفته‌اند.

با این حال رسانه‌ها گزارش‌هایی منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد برخی از مسئولان مکاتب در کمک‌رسانی به دانش‌آموزان قربانی تعلل کرده‌اند.

بر اساس ویدیوها و اطلاعات رسیده به ایران اینترنشنال و تجمیع آمار، در روز یکشنبه ۱۴ حوت دانش‌آموزان تقریبا در ۸۰ مکتب در استان‌هایی چون تهران، خوزستان، لرستان، خراسان رضوی، فارس، اصفهان، البرز، مرکزی، اردبیل، گلستان، یزد، همدان،آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی هدف حمله شیمیایی و مسموم‌سازی قرار گرفتند.

همزمان مقام‌های درمانی شهرهای مختلف، وجود علائم مسمومیت بر اثر حملات شیمیایی با گاز به دانش‌آموزان را تایید کرده‌اند.

به عنوان نمونه، در استان خوزستان، شایسته شمی‌پور، رییس مرکز بهداشت غرب اهواز که در محل حادثه حضور یافته بود، به خبرگزاری ایسنا در مورد علائم مسمومیت این دانش‌آموزان گفت: «این دانش‌آموزان علائم قرمزی صورت، گر گرفتگی و تنگی نفس داشته‌اند.»

همچنین حبیب حی‌بر، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز نیز در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به افزایش تعداد دانش‌آموزان دچار مسمومیت مکتب دخترانه اهواز گفت که دست‌کم ۴۰ دانش آموز مکتب دخترانه خیام دچار مسمومیت شده‌اند و به غیر از ده نفر که ترخیص شدند، بقیه بستری هستند.

او افزود شمار دانش‌آموزانی که روز یکشنبه در شهرهای استان خوزستان از جمله اهواز، رامهرمز، ماهشهر، امیدیه، سربندر و آبادان دچار مسمومیت شده‌اند، به ۷۰۰ نفر رسیده است.

در میان سال‌های ۲۰۱۰ تا ورود طالبان در کابل در ۲۰۲۱، موجی از حملات مشابه بر مکاتب دخترانه در افغانستان نیز تجربه شده است. حملاتی که بعدا به بمب‌گذاری‌های خونین در مکاتب دخترانه و در نهایت ممنوعیت کامل آموزش برای دختران و زنان در افغانستان تحت کنترول طالبان منتهی شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

دیدگاه
جهان‌نما
خبرها
سرزمین‌های بکر

رادیو

پادکست‌ها