نماینده امریکا می‌گوید که شورای امنیت باید بر طالبان برای لغو «احکام هولناک» فشار بیاورد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۶

لیندا توماس‌گرینفیلد، سفیر امریکا در سازمان ملل، در جلسه شورای امنیت گفت که طالبان مانند داعش، القاعده و بوکوحرام، زنان و دختران را برای دستیابی به اهداف ایدیولوژیک و تاکتیکی، مورد تبعیض قرار می‌دهند.

او از شورای امنیت خواست که بر لغو سیاست‌های طالبان علیه زنان تاکید کند.

روز سه شنبه اعضای شورای امنیت در مورد زنان، صلح و امنیت بحثی آزاد برگزار کردند. سفیر امریکا ممنوعیت کار و تحصیل زنان و دختران در افغانستان را «موحش» توصیف نمود که به یک «بحران واقعی» در این کشور دامن زده است.

او گفت که سیاست‌های طالبان، «زنان و دختران را در معرض افزایش خطر خشونت جنسیتی و استثمار جنسی قرار می‌دهد و مانع از رسیدن کمک‌های بشردوستانه نجات‌بخش به افغان‌هایی می‌شود که نیاز مبرم دارند.»

گرینفیلد از شورای امنیت تقاضا کرد تا از طالبان بخواهد که فرامین هولناک خود را لغو کند و به تعهد خود در قبال مردم افغانستان احترام بگذارد.

سفیر امریکا در حالی خواهان فشار پیوسته شورای امنیت سازمان ملل بر طالبان است که در میان اعضای شورا بر سر نوع برخورد با طالبان به خصوص در ارتباط به مسایل حقوق بشری، توافق نظر وجود ندارد.

هرچند چین و روسیه از طالبان خواسته‌اند که ممنوعیت کار و تحصیل زنان را بردارد، اما از انتقاد و اعمال فشار بر این گروه پرهیز کرده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.