کمک‌های نقدی بین‌المللی به افغانستان تحت کنترول طالبان به دو میلیارد دالر رسید

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۶

منابع خبری طالبان گفته‌اند که با وصول شصتمین بسته کمک نقدی ۴۰ میلیون دالری به کابل، این کمک‌ها به دو میلیارد دالر رسیده است.

پس از روی کار آمدن طالبان، کمک‌های نقدی بین‌المللی به صورت بسته‌های ۴۰ میلیون دالری تحت نظر سازمان ملل تقریبا هفته‌ای یک بار وارد افغانستان می‌شود.

خبرگزاری باختر تحت کنترل طالبان در خبری نوشته که با وصول بسته کمک نقدی جدید، مجموع این کمک‌ها به حدود ۲ میلیارد دالر رسیده است.

این کمک‌های نقدی تحت نظر سازمان ملل در یک بانک خصوصی ذخیره و از طریق پروژه‌های امدادی زیر نظر همین سازمان به نیازمندان توزیع می‌شود.

با این حال، این نگرانی مطرح شده که ممکن است طالبان از وصول این کمک‌ها به گونه مستقیم و غیرمستقیم بهره ببرند، ولی نمایندگی سیاسی سازمان ملل، یوناما، تأکید کرده که این پول‌ها به دست طالبان نمی‌رسد.

با این حال، به باور کارشناسان، از آنجایی طالبان مدیریت نظام بانکی افغانستان را به دست دارند، از ورود ارز خارجی به افغانستان تحت هر عنوانی، در مدیریت ارز خارجی و تأمین ثبات ارزش پول افغانی استفاده می‌کنند.

بانک مرکزی تحت کنترول طالبان هم در رشته توییتی ضمن استقبال از ورود این کمک‌های نقدی و وصول اسعار خارجی به افغانستان، به «استحکام نظام بانکی» در کشور اشاره کرده است.

از سوی دیگر، این انتقاد همواره مطرح شده که طالبان در توزیع کمک‌های بین‌المللی هم مداخله می‌کنند و این کمک‌ها بیشتر به مناطقی سرازیر می‌شود که مقام‌های این گروه می‌خواهند و طرفداران این گروه از آن سود می‌برند.

طالبان این انتقادها را رد کرده‌اند.

پربیننده‌ترین‌ها