هاآرتص: آذربایجان در بدل تسلیحات، در فعالیت‌های ضد جمهوری اسلامی به اسرائیل کمک می‌کند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۶

روزنامه اسرائیلی ها‌آرتص با بررسی پروازهای باری که سلاح و مواد منفجره از اسرائیل به آذربایجان می‌برد، پیش‌بینی کرد که ممکن است جنگ دیگری میان آذربایجان و ارمنستان رخ دهد.

این روزنامه می‌گوید که در عوض سلاح، آذربایجان به فعالیت‌های جاسوسی اسرائیل علیه جمهوری اسلامی کمک می‌کند.

هاآرتص به نقل از منابعش ادعا می‌کند که آذربایجان به موساد، دستگاه استخبارات خارجی اسرائیل، اجازه داده است تا شعبه‌ای برای نظارت بر ایران، همسایه جنوبی آذربایجان، ایجاد کند و حتا میدان‌هوایی‌ای برای اسرائیل آماده شده است تا در صورت تصمیم، بر تاسیسات هسته‌ای ایران حمله کند.

به نقل از این روزنامه، دو سال پیش که عوامل موساد آرشیو هسته‌ای ایران را دزدیده بودند، آن را از طریق آذربایجان به اسرائیل قاچاق کردند.

روزنامه هاآرتص با بررسی اطلاعات عمومی پرواز طیاره‌های باری دریافته است که طی هفت سال گذشته، ۹۲ پرواز باری توسط خطوط هوایی سیلک‌وی میان آذربایجان و پایگاه هوایی عوودا در اسرائیل انجام شده است.

طبق یافته‌های ها‌آرتص، هر بار که درگیری نظامی میان آذربایجان و ارمنستان در نگورنو-قره‌باغ افزایش یافت، سرعت پروازهای باری میان باکو و اسرائیل نیز بیشتر شده بود. در حال حاضر هفت پرواز از آذربایجان به میدان‌هوایی عوودا صورت گرفته و پس از چند ساعت نشست دوباره به مقصد باکو برگشته است. این نشان می‌دهد که آذربایجان در حال تجهیز نیروهایش است.

رویترز روز یکشنبه گزارش داد که در درگیری تازه میان ارتش آذربایجان و ارمنی‌ها در نگورنو-قره‌باغ، حداقل پنج نفر کشته شده‌ است. وزارت دفاع آذربایجان اعلام کرد که دو سرباز این کشور زمانی کشته شد که مانع یک موتر باری که از یک جاده متروکه حرکت می‌کرد شد. وزارت دفاع آذربایجان گمان می‌کند این موتر سلاح حمل می‌کرد.

اما، وزارت خارجه ارمنستان گفت که سه مامور وزارت داخله‌اش در قره‌باغ توسط نیروهای آذربایجانی کشته شده است. این وزارت گفت که ماموران وزارت داخله در حال انتقال اسناد و خدمات پستی بودند و اتهامات آذربایجان را رد کرد.

هاآرتص نوشت که روابط آذربایجان با ایران که از ارمنستان حمایت می‌کند، متشنج‌تر شده جمهوری اسلامی بارها در مورد همکاری نزدیک آذربایجان و اسرائیل هشدارهای تند نظامی داده است.

خبرها
دیدگاه
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید