روز دوشنبه دانش‌آموزان بیش از ۱۲۰ مکتب دخترانه در ایران مسموم شدند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۶

گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد که روز دوشنبه دانش‌آموزان دستکم ۱۲۰ مکتب در سراسر ایران مسموم شده‌اند. در همین حال وزارت بهداشت ایران با انتشار نتایج اولین بررسی‌های خود توضیحات مبهمی را ارائه کرده و می‌گوید «مواد محرک حملات لزوما یک ماده نیست که اسمش را بگوییم.»

طبق ویدیوها و اطلاعات رسیده به ایران اینترنشنال و گزارش‌های موجود در روز دوشنبه ۱۵ حوت دستکم بیش از ۱۲۰ مکتب هدف حملات شیمیایی قرار گرفتند.

این مکاتب در ۲۵ استان از جمله کردستان، فارس، تهران، لرستان، اصفهان و کرمان واقع شده و عمدتا دخترانه بودند. ویدیوهای فراوانی از حال وخیم دختران و ازدحام در بیمارستان‌ها به دست ایران اینترنشنال رسیده است.

با این حال، سعید کریمی، معاون درمان وزارت بهداشت روز دوشنبه گفت موادی که از آنها برای حملات شیمیایی به مکاتب استفاده شده «برخلاف آنچه که برخی اظهار کردند، مواد دم‌دستی هستند که می‌توانند تحریک ایجاد کنند.»

در حالی که بیش از سه ماه از حملات شیمیایی به مکاتب ایران می‌گذرد، وزرات بهداشت دولت ابراهیم رئیسی همچنان مدعی است که قادر به تشخیص عامل این حملات نیست.

معاون وزیر بهداشت اکنون پس از سه ماه، بر «نمونه‌برداری» در این زمینه تاکید کرده و گفته که هنگام حمله به صنف‌های درس «اتفاقا باید در و پنجره‌ها بسته باشد تا عوامل بهداشت محیط و کسانی که می‌خواهند نمونه‌برداری کنند، بتوانند نمونه‌های خوب بگیرند و بتوانیم بهتر بررسی کنیم.»

پیشتر یکی دیگر از معاونان وزیر بهداشت با اطمینان گفته بود که این حملات از سوی کسانی صورت می‌گیرد که قصد دارند همه مکاتب به ویژه مکاتب دخترانه را در ایران تعطیل کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.