در اوج محدودیت‌ها و سخت‌گیری‌ها؛ گروه طالبان روز جهانی زن را به زنان افغانستان تبریک گفت

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۷

طالبان روز جهانی زن را به زنان افغانستان تبریک گفت. در اطلاعیه‌ای با امضای معاون سیاسی طالبان ادعا شده که این گروه "می‌خواهد به معنای واقعی حیثیت و عزت زنان مصون شود.»

این درحالی‌ است که شمار زیادی از زنان در شهرهای مختلف افغانستان، به محدودیت‌ها اعمال‌شده طالبان اعتراض کردند.

مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی طالبان گفته است که در دوره‌های مختلف تاریخی «زنان مسلمان جهان به ویژه زنان افغان» نقش تاثیرگذار را ایفا کرده‌اند. او تاکید کرده که زنان افغانستان در جنگ‌های مختلف، گسترش تعلیم و حتی در «پیروزی جهاد بیست ساله» نقش قابل توجه ایفا کردند.

طالبان جنگ دو دهه گذشته خود علیه دولت افغانستان و نیروهای بین‌المللی را «جهاد» می‌خوانند.

این مقام طالبان گفته است که دین اسلام به «زن و مرد به یک چشم می‌بیند، هر دو را دو بال جامعه می‌داند، به عزت زنان احترام می‌گذارند.»

با این حال، طالبان پس از تسلط بر افغانستان، زنان را از آموزش و کار منع کردند و با اعمال سیاست‌های سخت گیرانه زنان را از حوزه عمومی حذف کردند.

مولوی عبدالکبیر هیچ اشاره به محرومیت زنان از آموزش و کار نکرده است بلکه گفته است طالبان در «روشنی احکام و ارشادات اسلامی حقوق ویژه‌ برای زنان می‌دهد و به آنان احترام می‌گذارد.»

او تاکید کرده است که طالبان «نمی‌خواهد که همانند دوره گذشته زنان را با شعارهای میان تهی و وعده های بیجا فریب دهد و به‌خاطر به‌دست آوردن پروژه‌ها و پول از آنان استفاده ابزاری نماید.»

این مقام طالبان درحالی از حکومت پیشین افغانستان انتقاد می‌کنند که برخی از تحلیلگران می‌گویند طالبان با محروم کردن زنان از آموزش و کار، در صدد باج گیری از جامعه جهانی است. به باور این تحلیلگران، طالبان زنان افغانستان را به گروگان گرفته تا جامعه جهانی حکومت این گروه را به رسمیت بشناسد.

همزمان، گروهی از کارشناسان سازمان ملل به مناسبت روز جهانی زن گفتند که وضعیت زنان در شرایط حاضر به دوره اول رژیم طالبان قبل از سال ۲۰۰۲ برگشته است و دستاوردهای زنان در ۲۰ سال گذشته از بین رفته است. به گفته این کارشناسان، طالبان زنان را از حقوق ابتدایی شان محروم کرده است.

اما این مقام طالبان می‌گوید این گروه «ازدواج اجباری زنان بیوه، بد دادن آنان، مجازات آنها بدون مرتکب شدن گناه و اعمال ناروای مشابه و ظلم بالای زنان را به شدت ممنوع کرده است.»

این ادعا در حالی مطرح می‌شود که آمار ازدواج‌های اجباری و فروش دختران زیر سن پس از تسلط طالبان بر افغانستان افزایش یافته است.

معاون سیاسی طالبان گفته است این گروه تلاش می‌کند تا محیط مصون تعلیمی را برای زنان در اجتماع و همچنان کار و تجارت را برای آنان فراهم کند.

این مقام طالبان درحالی از مصونیت زنان سخن می‌گوید که در حال حاضر شماری از زنان معترض در بازداشت طالبان به سر می‌برند.

در ماه‌های اخیر، شماری از کشورهای اسلامی و روحانیون جهان اسلامی اقدامات طالبان و محروم کردن زنان از آموزش و کار را خلاف آموزه‌های اسلام دانستند و از این گروه خواستند به حقوق زنان احترام بگذارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.