دختر پناهنده افغان برای دختران افغانستان بورسیه‌های تحصیلی از راه دور ارایه می‌کند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۷

عایشه خرم، دختر پناهنده افغان و فعال آموزش زنان در آلمان با استفاده از فناوری، از راه دور برای دختران افغانستان بورسیه تحصیلی ارایه می‌کند.

او موفق شده تا با کمک و حمایت علمی دانشگاه‌های نیویورک، برلین، قرقیزستان و آریزونا بورسیه‌های آنلاین برای دانشجویان دختر فراهم کند.

خانم خرم به مناسبت روز جهانی زن، با نوشتن مقاله در سایت کمیساری عالی پناهندگان سازمان ملل درباره انگیزه این طرح می‌گوید. او گفته است که برای ادامه تحصیل مجبور به فرار از افغانستان شده اما حاضر نشد دختران افغانستان را به حال خود شان رها کند.

او در ابتدا موفق شد تا با همکاری یک فعال گرجستانی، زمینه ارتباط دانشجویان دختر جوان از شش منطقه مختلف افغانستان را با دانشگاه‌های برلین و نیویورک برقرار کند.

پس از ارایه این طرح، کالج بنینگتون در نیویورک متعهد شد که به ۶ دانشجوی دختر از افغانستان بورسیه آنلاین بااعتبار ارائه کند.

به گفته خانم خرم، عملی شدن ابتکار آموزش آنلاین، امیدها را برای یافتن راه‌حلی برای بحران آموزشی برای دختران افغانستان افزایش داد.

عایشه خرم می‌گوید که با این ابتکار عمل توانسته با کمک و حمایت علمی دانشگاه‌های نیویورک، برلین، قرقیزستان و آریزونا بورسیه‌های آنلاین را برای دانشجویان دختر فراهم کند.

او امیدوار است که با ادامه این برنامه، دختران بیشتری در سایر ولایات افغانستان بتوانند از سیستم آموزش از راه دور بهره ببرند.

این فعال آموزش برای زنان در مقاله خود در روز جهانی زن از جامعه جهانی خواسته تا در قبال محرومیت آموزش دختران و زنان افغانستان موضع بگیرند و برای حمایت از زنان افغانستان اقدام کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
نگاه ژرف
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.