وزیر خارجه پاکستان از محدودیت‌های طالبان بر زنان و دختران در افغانستان ابراز ناامیدی کرد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۷

وزیر خارجه پاکستان در نشست شورای امنیت سازمان ملل از محدودیت‌های طالبان بر زنان افغانستان به ویژه در زمینه آموزش و کار ابراز ناامیدی کرد.

بلاول بوتو زرداری گفت که دسترسی زنان به تمام سطح‌های تحصیلی و کار با رعایت دستورات اسلامی حق اساسی آن‌ها است.

آقای زرداری در این نشست که روز سه‌شنبه ۱۶ حوت، برگزار شد، از طالبان خواست تا با از سرگیری آموزش زنان به آنان اجازه مشارکت در جامعه را بدهند.

او گفت: «غیرنظامیان به طور فزاینده‌ اهداف اولیه جنگ و خشونت هستند و همانطور که در قطعنامه تاریخی ۱۳۲۵ شورای امنیت مشاهده شد که زنان و دختران به طور نامتناسب و غیرمتعارفی از جنگ، درگیری و خشونت رنج می‌برند.»

او تاکید کرد که «فریاد مادران، خواهران و دختران در عراق، افغانستان، اوکراین و افریقا را می‌شنویم که چگونه از عواقب جنگ‌هایی که بر آنها تحمیل شده رنج می‌برند.»

او افزود: «ما هنوز راهبردی برای جلوگیری از جنگ‌ و برای توانمند سازی زنان از طریق مهارت‌ها، دسترسی آنان و رهبری برای کمک برای پیشگیری، بهبودی و جبران رنج تحمیلی اجرا نکرده‌ایم.»

این مقام پاکستانی خاطرنشان ساخت که سازمان ملل از تحقق اهداف «زنان، صلح و امنیت» فاصله زیادی دارد و زنان همچنان قربانی اصلی جنگ و درگیری هستند.

وزیر خارجه پاکستان درحالی از سیاست‌های طالبان علیه زنان افغانستان ابراز ناامیدی می‌کند که اخیراً گفته بود طالبان «حقیقت»افغانستان است.

بلاول بوتو زرداری میان طالبان پاکستانی و افغان تمایز قایل شده و گفته بود که طالبان افغان واقعیت انکارناپذیر افغانستان است.