رئيس یوناما: افغانستان تحت کنترول طالبان سرکوب‌گرترین کشور جهان در رابطه به حقوق زنان است

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۷

هم‌زمان با فرا رسیدن ۸ مارچ، روز جهانی زن، رئيس دفتر نمایندگی سازمان ملل می‌گوید افغانستان تحت کنترول طالبان سرکوب‌گرترین کشور جهان در رابطه به حقوق زنان است.

رزا اوتونبایوا تلاش‌های روشمند، عمدی و سازمان‌یافته طالبان برای حذف زنان از حوزه‌های عمومی را «ناراحت‌کننده» خواند.

براساس بیانیه‌ای که دفتر نمایندگی سازمان ملل روز چهارشنبه منتشر کرده، رئیس یوناما گفته است در حالی که افغانستان شاهد یکی از بزرگ‌ترین بحران‌های انسانی و اقتصادی در جهان است، حذف نیمی از جمعیت کشور توسط طالبان اقدام «خودآزاری ملی» است.

اوتونبایوا تصریح کرد که سیاست‌های طالبان به هدف حذف زنان، نه تنها دختران و زنان، بلکه تمام شهروندان افغانستان را محکوم به فقر و وابستگی به کمک‌های بشردوستانه در آینده خواهد کرد.

او افزود چنین رفتاری افغانستان را از مردم این کشور و جامعه جهانی منزوی خواهد کرد.

یوناما در روز جهانی زن، بار دیگر از طالبان خواسته است که محدودیت‌ها بر حقوق اساسی زنان افغانستان لغو کند.

در بیانیه آماده است که طالبان از زمان تسلط دوباره شان بر افغانستان، تمرکز قابل ملاحظه‌ای روی تحمیل قوانینی داشته است که منجر به انداختن زنان در کنج خانه‌های‌شان می‌شود.

به گفته یوناما، محدودیت طالبان بر زنان، در تضاد با تعهداد حقوق بشری مندرج در اسناد حقوق بشری‌ است که افغانستان عضویت آن‌ها را دارد.

در کنار این‌ها، یوناما گفته است که محروم کردن زنان از آموزش، پیامدهایی همچون خودکشی، ازدواج اجباری کودکان، فرزندآوری زودهنگام و همچنین زیان‌هایی ناشی از فقر در خصوص سلامتی، تغذیه و رفاه زنان در پی خواهد داشت.

بر اساس بیانیه، محدودیت‌های طالبان بر زنان همچنین خطر خشونت خانگی، استثمار و سوءاستفاده جنسی را نیز افزایش می‌هد.

با این حال، آلیسون داویدیان، نماینده زنان سازمان ملل در افغانستان می‌گوید که زنان افغانستان شجاعت باورنکردنی‌ای را در برابر حذف مداوم و سازمان‌یافته توسط طالبان از خود به نمایش گذاشته‌اند.

یوناما گفته است که در سال ۲۰۲۳ حدود ۱۱.۶ میلیون زن و دختر در افغانستان به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند، با این حال، طالبان با ممنوعیت کار زنان در موسسات، روند امدادرسانی را به شدت تضعیف کرده است.

روز جهانی زنان در حالی فرا می‌رسد که طالبان در بیش از یک و نیم سال حاکمیت‌شان در افغانستان، محدودیت‌های سخت‌گیرانه‌ای بر زنان وضع کرده است. در حال حاضر زنان و دختران اجازه سفر بدون محرم شرعی، حضور در دانشگاه و مکاتب بالاتر از صنف ششم را ندارند.

خبرها
خبرها
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید