متا مساله حذف محتوا به علت استفاده از کلمه «شهید» در فیسبوک و اینستاگرام را بررسی می‌کند

جمعه ۱۴۰۱/۱۲/۱۹

هیات نظارت شرکت متا روز پنجشنبه گفت که محدودیت‌ استفاده از کلمه عربی «شهید» را مورد بررسی قرار می‌دهد. زیرا، بیش از هر کلمه یا عبارت دیگری باعث حذف محتوا در پلتفرم‌های آن شده است.

رئیس هیات نظارت آن را یک «مساله پیچیده» توصیف کرد که «بر نحوه بیان میلیون‌ها نفر تاثیر می‌گذارد.»

او گفت که تعداد بالای حذف محتوا به دلیل کلمه شهید باعث شده برخی فکر کنند که متا مقررات حذف محتوای نامطلوب را در مورد کاربران مسلمان و عرب زبان بیشتر از دیگران اعمال می‌کند.

شهید در عربی معناهای مختلف از «کشته شدن در راه خداوند» تا «شاهد» بودن در یک قضیه را دارد. متا، که مالک فیسبوک و اینستاگرام است، اکنون باید روی طرحی کار کند که ببیند معنای این کلمه در یک جمله مشخص چیست.

هیات نظارت متا در اواخر سال ۲۰۲۰ ایجاد شد تا حذف یا حفظ محتوا در فیسبوک و اینستاگرام را بررسی و در مورد آن تصمیم گیری کند. این هیات به دنبال جنجال‌ها برسر بسته شدن اکانت دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین امریکا به خاطر اظهاراتش در مورد تقلب در انتخابات و تحریک طرفدارانش برای حمله به کانگرس در ۶ جنوری ۲۰۲۰ به وجود آمد.

عده‌ای از کاربران افغان نیز پس از سقوط حکومت پیشین در افغانستان شکایت کردند که نمی‌توانند از گروه طالبان اسم ببرند زیرا الگوریتم فیسبوک باعث حذف محتوا و هشدار به کاربر می‌شود.

در برخی موارد، گزارشگران و صفحات متعلق به رسانه‌های افغانستان نیز به علت استفاده از کلمه طالبان یا «امارت اسلامی افغانستان» که طالبان آن را به حکومت‌شان اطلاق می‌کنند، اخطار دریافت کردند و یا دچار محدودیت شدند.

کلمه دیگری که باعث محدودیت برای کاربران زیاد ایرانی شد، استفاده از کلمه «اعدام» بود. کاربران ایرانی حتی وقتی از جمهوری اسلامی خواستند که کسی را اعدام نکند، اخطار دریافت کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما
شبکه‌ حزب‌الله: بخش اول: کاساندرا یا پیش‌گویی آشوب

رادیو

پادکست‌ها