وزیران خارجه ۲۳ کشور: افغانستان تحت کنترل طالبان شاهد شدیدترین سقوط حقوق بشر در جهان است

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۸

وزیران خارجه ۲۳ کشور بر علاوه نماینده اتحادیه اروپا می‌گویند افغانستان در یک و نیم سال گذشته شاهد یکی از شدیدترین سقوط حقوق بشری زنان و دختران در سطح جهان بوده است.

آنها در بیانیه مشترک به مناسبت روز جهانی زن، از طالبان خواستند تصمیم‌هایی که حقوق زنان را محدود می‌کند، لغو کند.

وزیران خارجه استرالیا، بلجیم، بلغاریا، کانادا، دنمارک، فنلند، فرانسه، آلمان، ایتالیا، جاپان، عربستان سعودی، هالند، نیوزیلند، ناروی، قطر، کوریای جنوبی، اسپانیا، سویدن، سوئیس، ترکیه، امارات متحده عربی، بریتانیا، ایالات متحده امریکا و نماینده عالی اتحادیه اروپا به گونه مشترک این بیانیه را صادر کرده‌اند.

در بیانیه تاکید شده که حمایت جامعه جهانی از مردم افغانستان مهم است، زیرا ترس از این‌که طالبان دست به اقدامات بیشتری برای محدود کردن زنان بزنند، وجود دارد.

در بیانیه آمده است که احترام کامل به حقوق بشر و آزادی‌های اساسی زنان و دختران، همچنین مشارکت برابر و معنادار آنان در جامعه، نه تنها یک هدف، بلکه پیش‌نیاز توسعه پایدار اقتصادی و سیاسی و برقراری صلح و ثبات است.

مقام‌های ارشد این کشورها افزودند که زنان افغانستان به رغم محدودیت‌های سخت‌گیرانه طالبان، به حمایت از جوامع و خانواده‌های خود ادامه داده‌اند.

وزیران خارجه ۲۳ کشور گفته‌اند که از درخواست مردم افغانستان مبنی‌بر آموزش با کیفیت دختران در مکاتب و دانشگاه‌ها و توانایی نامحدود زنان برای کار در همه عرصه‌ها، حمایت می‌کنند.

این وزیران تصریح کردند که در خصوص این‌که در حال حاضر افغانستان با یکی از بزرگ‌ترین بحران‌های بشری در جهان دست‌وپنجه نرم می‌کند، نگران‌اند.

وزیران ۲۳ کشور از طالبان خواستند که به تعهدات خود در قبال مردم افغانستان و جامعه جهانی عمل کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

بحث روز
خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها